معرفی کتاب آموزش گفتار

کسی که بتواند به آسانی افکارش را بیان کند در قدم نخست احساسی برتری می کند. از کودکانی که درس ها را از بر می خوانند و در امتحان های شفاهی شرکت می‌کنند تا بزرگسالانی که بنا بر شرایط مختلف مدام ملزم به برقراری ارتباطات لفظی هستند همه با آزادی کامل بیان برای ابراز دانش و خواسته‌های خویش یا بدست آوردن نهایت بهره وری از شایستگی‌های خود نیاز دارند.

اما نفوذ مستقیم کلام تاثیری که می گذارد و قدرت متقاعد کننده اش، به وضوح و دقت اش بستگی دارد. فقط داشتن جرات برای حرف زدن کافی نیست بلکه باید بتوانیم منظور خود را به درستی بفهمانیم و در چند کلمه توضیحات لازم را بدهیم و بی آنکه به اصل موضوع چیزی اضافه یا از آن کم کنیم وضعیتی را بازگو کنیم. اطلاعات و دستور ها را دقیق و روشن به‌گونه‌ای نقد کنیم و در اختیار مخاطب بگذاریم که بی درنگ به اندیشه اصلی ما پی ببرد.

مدیر یک شرکت باید برای سمتی که بدون متصدی است کسی را برگزیند او در نشریه آگهی کوچک می دهد و داوطلب های زیادی خود را معرفی می‌کنند ، اگر ارزش ها و معرف داوطلبان یکسان باشد کدام یک موفق خواهد شد؟ کسی که جواب های قاطع و صریح به جا و دقیقش با شرایط گزینش کارفرما سازگار باشد و به بهترین شکل رضایت او را جلب کند . در بسیاری از برخوردهای کوچک روزمره صراحت و روشنی کلام، مانع بروز گرفتاری و کدورت ،موجب صرفه جویی در وقت می شود پزشک به شما می‌گوید که تعداد بیشماری از بیماران بدین سبب که نمی توانند نشانه های بیماری خود را به روشنی تشریح کنند، او را از شناخت عوامل مهمی که امکان تشخیص صحیح و دقیق را میسر می‌سازد محروم می‌کنند. در جریان دادرسی یا خطاب دفاعیه وکیل حضور یابید. به تمام ایراد های نامرتب و نامفهوم سخن گفتن پی خواهید برد .

پس از همین امروز تصمیم بگیرید تا شیوه بیان خود را به کمال مطلوب برسانیم . برخورداری از صراحت و دقت در جهت حفظ مواضع و نقطه نظرها در مشاجره ها بی آنکه اجازه دهیم تسلیم شویم چاشنی زندگی روزمره است. خوانندگان این کتاب باید بدانند که یکی از معیارها برای سلامت ذهن خودداری کردن از بحث و مجادله در مواقعی است که ضرورت مسلم ایجاد نمی کند . در واقع ما روزانه فقط مقدار محدودی نیروی روانی در اختیار داریم و شایسته است آن را با رضایت کامل ذخیره کنیم. اما در موقع لزوم می توانید با صرف کمترین نیرو نهایت استفاده را ببرید به شرط آنکه بتوانید از مفاهیم و استعدادهایتان کاملاً و با قدرت استفاده کنیم تا بی چون و چرا بر مخاطب خود تأثیر بگذاریم . من انسانهای شریف و آبرومندی را دیدم که به درستی از محق بودن خویش اطمینان دارند اما فقط به علت آگاهی از ضعف بیانشان به جای اینکه واکنشی نشان دهند اجازه می‌دهند مغلوب واقع شوند . چنین احساس ضعف گاهی ناملایمات دیگری را نیز به همراه دارد و می تواند به عصبانیت و یا حداقل خشم بینجامد. برای یک‌بار خونسردی خود را از دست می‌دهیم و یک مخالفت معمولی به خصومت های بی ثمری کشیده می شود . آیا بهتر نیست تا در صورت داشتن عقیده‌ای کاملاً مخالف بتوانیم با جملات مودبانه و سنجیده تبادل نظر کنیم و با توجه به اهمیت موضوع مورد نظر کاملا به اندیشه‌ها و بیان خود مسلط باشیم به این منظور باید خود را عادت دهیم تا معنی دقیق واژه ها را دریابیم و مفهوم آن را در قالب جمله ها به روشنی بیان کنیم.

اجبار صحبت کردن در برابر جمع ها، کم و بیش فقط برای افراد باتجربه پیش نمیاد. هر کسی ممکن است حتی صرفاً به عنوان شاهد به دادگاه احضار شود و این یکی از هزاران وضعیتی است که در آن مزیت آرامش، ایجاز و روشنی بیان به نیکی آشکار می‌شود. در اثر حرف‌ها ناگزیر باید گزارش‌هایی را بازگو کنیم، به نمایندگی از گروهی صحبت کنیم . در انجمن نظریه ای را ارائه دهیم رویدادی، فنی جدید یا طرحی اجرایی را شرح دهیم .در هر انجمن یا اجتماعی ساده هیچکس نمی‌تواند مدعی داشتن نقش موثری شود مگر پشتیبانی قدرت بیانی پرورش یافته و مطمئن متکی باشد. امروزه ارتباطات در تمام شکل هایش و در زمینه های مختلف چون تبلیغات ، بازاریابی و اطلاع رسانی به طور یکسان از اهمیت بالایی برخوردار است. سخنرانی‌ها مناظره ها بحثهای عمومی درباره موضوع های گوناگون به کمک تمام انواع رسانه های گروهی رو به افزایش است بدین ترتیب همواره از افراد بیشتر و بیشتری برای سخنرانی در جمع دعوت می‌شود. آنها در این کتاب برای چیره شدن اصولی، بر نخستین دلهره های اجتناب ناپذیر آغاز کار، راهنمایی های لازم را می‌یابند . در واقع هرقدر هم کم به موضوع تسلط داشته باشیم اگر بتوانیم آرامش خود را حفظ کنیم به همان راحتی که برای گروهی کوچک صحبت می‌کنیم، می‌توانیم در برابر هزاران نفر نیز سخن بگویم. پس از آنکه کمی عادت کردیم ، سخنرانی به زودی به یک بازی تبدیل می‌شود و سری تمرینات عالی برای دقت ، هماهنگی اندیشه‌ها و مهارخویشتن. بجز سخنرانی و مناظره تلویزیون همیشه گفتگوی کوتاهی در زندگی روزمره پیش می‌آید که به هیچ وجه نمی‌توانیم از بیانشان طفره برویم . دیگر هیچ کس نباید در چنین مواقعی معذب و هراسان شود . حتی کسانی که هرگز در جنع سلامی نگفتند با به کارگیری رهنمودهای فصل‌های این کتاب می‌توانند در هر موقعیتی بی‌درنگ رشته کلام را به دست بگیرند.

مراقب و هوشیار باشید تا هر انگیزشی برای بیانی خودجوش را در خود سرکوب کنید؛ یعنی حرفایی که همه ما هنگامی که دستخوش احساسات و انگیزه ها می شویم به زبان میرانیم و آمادگی می یآبیم تابه یاوه گویی خود جوشانه ای تن دهیم. نباید حیران و شگفت زده شویم . باید اصطلاح‌های باب روز که وسوسه می شویم در هر موردی به کار ببریم خودداری کنیم و از هر زیاد گویی که ناشی از هیجان یا خیال پردازی است بپرهیزیم .هنگامی که احساس می کنید نیازی به حرف زدن نیست خود را ملزم به گفتن ندارید و مراقب باشید فقط و فقط نکات مهم را باز گو کنید. اگر با آدمی پرحرف ، سر و کار دارید اجازه ندهید وقتتان را تلف کند . با متانت و آرامش صحبت کنید اگه با لحنی تند مورد خطاب قرار گرفتید صدایتان را بلند نکنید و واکنشی تند نشان ندهید. شما تا همینجا پیشرفته شایان توجهی حاصل کرده اید. چرا که این تلاش برای مهار خویش به شما اجازه می دهد تا مراقب باشید هیچ کلام ناخواسته و نامقبولی را به زبان نیاورید. این تلاش بازدارنده هر قدر هم که عجیب به نظر بیاید اعتماد به نفس شما را به سرعت افزایش می دهد .سه یا چهار روز کافی است تا به آن پی ببرید.

مشخصات کتاب

  • عنوان: آموزش گفتار
  • برای مسلط بودن، جالب بودن، توانا بودن، جذب و متقاعد کردن مخاطب
  • نویسنده: پل ژاگو
  • ترجمه: نیلوفر خوانساری
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۱۵۲
  • قیمت : ۶۵۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *