معرفی کتاب آناکارنینا

آنا کارنینا نوشته نویسنده مشهور قرن نوزدهم لئون تولستوی است. تولستوی در رمان آنا کارنینا شرح حال روابط میان خانواده‌های روسی در طبقه اشراف، در قرن نوزدهم را روایت می‌کند. تولستوی در این کتاب به زیبایی حوادث و اتفاقات را روایت می‌کند و محال است خواننده پس از مطالعه آن هرگز آن را از یاد ببرد.

گرچه این کتاب برای قرن ۱۹ می‌باشد ولی در جامعه امروز هم، مردها و زن‌هایی مشابه افراد این کتاب کم نیستند. به همین دلیل رمان آنا کارنینا کتابی نیست که داستان ناآشنایی داشته باشد!

داستان کتاب آنا کارنینا

داستان از اینجا شروع می‌شود که زن و شوهری به نام‌های استپان آرکادیچ و داریا الکساندرونا با هم اختلافی خانوادگی دارند. آنا کارنینا خواهر استپان آرکادیچ است و از سن پترزبورگ به خانه برادرش می‌آید تا اختلاف آن‌ها را حل کند.

به این دلیل به آنا، «کارنینا» گفته می‌شود که همسرش «کارنین» نام دارد. آنا بعد از اینکه به دیدن زن بردارش (داریا) برای حل اختلاف داریا و استپان می رود با مردی مجرد آشنا می‌شود و روابط نامشروع پیدا می‌کنند.

آنایی که به مسکو آمده بود – به دلیل اینکه برادر خودش “استپان” روابط نامشروع داشت و “داریا” فهمیده بود – تا با داریا صحبت کند که دست از زندگی با استپان نکشد، حالا خودش…

در ادامه آنا کارنینا اختلاف زن و شوهر را حل می کند و حضورش در مسکو باعث به وجود آمدن ماجراهای اصلیِ کتاب می شود…

درباره کتاب آنا کارنینا

عنوان کتاب آنا کارنینا است ولی به این فکر نکنید که کل کتاب، آنا کارنینا شخصیت و محور اصلی داستان باشه! کتاب به زندگی و رفتار و تفکرِ شخصی دیگری هم به نام لوین پرداخته است.

آنا کارنینا شخصیتی دارد که موقع خواندن کتاب به معنی واقعی کلمه حرص من را در آورد! با رفتار های دوگانه اش اصلا موافق نیستم و رفتارهایش را واقعا درک نمی کنم.

تالستوی اتفاقات جزئی و فرعی رو به طور کامل بیان کرده به طوری که مثلا، بیش از ۱۰ صفحه از مسابقات اسب سواری با تمام جزئیات حرف زده است. در مورد شخصیت های داستان هم به طور کلی توضیح داده و اینکه هر کدوم از این افراد طرز فکرهای مختلفی دارند را تشریح کرده است.

ترجمه سروش حبیبی هم خوب بود اما خود سروش حبیبی در مقدمه گفتن هر ترجمه ای باید هر چند سال، اگه درست یادم باشه هر ۱۵ سال، دوباره بازبینی بشود.

جملاتی از متن کتاب آنا کارنینا

استپان آرکادیچ خندید: هه! همه اش اخلاق! ولی نه، فکرش را بکن، تو در برابر دو زن قرار داری. یکی جز حق خود را نمی بیند و به اصرار می خواهد آن را به دست آورد، و این حق، عشق است که تو نمی توانی به او بدهی. آن یکی همه چیزش را فدایت می کند و در مقابل هیچ نمی خواهد. تکلیف چیست؟ چه می کنی؟ تراژدی وحشتناک همین جاست.
– اگر عقیده مرا در این خصوص می خواهی می گویم که گمان نمی کنم که مساله کاری با تراژدی داشته باشد. حالا چرا! به عقیده من عشق… هر دو جور عشقی که، اگر یادت باشد، افلاطون در “ضیافت” خود وصف می کند، هر دو محکی هستند برای شناختن آدمها. بعضی از مردم فقط یک جورش را می فهمند و بعضی دیگر جور دیگرش را. کسانی که جز عشق غیرافلاطونی نمی شناسند بیهوده صحبت از تراژدی می کنند. این جور عشق کاری با تراژدی ندارد. “از لذتی که نصیبم کردید بی نهایت متشکرم، خداحافظ!” سراسر تراژدیشان جز این نیست. در عشق افلاطونی هم جایی برای تراژدی نیست، چون در این جور عشق همه چیز روشن و پاک است.

– موضوع این است: فرض کن زن داری و زنت را هم دوست داری و عاشق زن دیگر می شوی…
– معذرت می خواهم، از اینجا دیگر هیچ حرفت را نمی فهمم، مثل این است که… این حرف تو برای من درست به همان اندازه عجیب و نامفهوم است که فرض کن وقتی اینجا خوب سیر شدیم از کنار دکان نانوایی که رد می شویم یک نان قندی بدزدیم.

آنا گفت: تو به من نگاه می کنی و با خود می گویی آیا زنی در وضع من ممکن است خوشبخت باشد؟خوب، چه کنم؟اقرار به این حال شرم آور است ولی من… من خوشبختم و این قابل بخشایش نیست.به افسون شده ها می مانم.مثل کسی که کابوسی دیده، خوابی که از هول آن لرزیده بعد یکهو بیدار شده و دیده آنهمه چیزهای وحشتناک وجود نداشته است. من بیدار شدم.

مشخصات کتاب

  • رمان آنا کارنینا
  • نویسنده: لئون تولستوی
  • ترجمه: سروش حبیبی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۱۰۳۲
  • قیمت: ۱۱۰۰۰۰
  • دو جلدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *