معرفی کتاب ازدواج بدون شکست

کتاب ازدواج بدون شکست کتابی است که ما را به فکر کردن بیشتر و عمیق تر درباره ازدواج تشویق می کند. امروزه برخلاف گذشته به ازدواج به عنوان هدف نگاه نمی‌شود بلکه همانند بسیاری از موضوعات دیگر هر کس در این زمینه نیز حق انتخاب دارد. علی رغم فرهنگ‌سازی ها و آگاهی دهی هایی که امروزه انجام می شود باز هم هستند افراد زیادی که بدون تفکر عمیق ازدواج می کنند و به آن مانند یک مرحله از زندگی نگاه می‌کنند که حتماً باید انجام شود ، بدون آنکه آموزش های لازم را در این زمینه ببینند و مطالعه ای داشته باشند؛ درواقع فکر می کنند ازدواج به هیچ گونه آموزشی نیاز ندارد و هر انسانی با بالا رفتن سن در موقعیت ازدواج قرار می گیرد و باید ازدواج کرده و سپس تولیدمثل کند.

این کتاب تلنگری است برای همه ما تا به امر ازدواج هم حداقل مانند موضوعاتی مثل فیزیک و ریاضی و فارسی بها دهیم و در مورد آن مطالعه کنیم و آموزش ببینیم.

تمامی موجودات برای آن که به اندازه کافی زنده بمانند تا تولید مثل کنند و نسلشان ادامه یابد، بدون هیچ مضایقه ای تلاش می کنند. موجودات رده پایین‌تر برای انجام این کار دستورالعمل‌های لازم را در خزانه ژنی خود دارند و به یادگیری و برنامه‌ریزی برای تولید مثل و ادامه نسل نیازی ندارند؛ مثلاً ماهی قزل آلا وقتی بالغ می شود و زمان تولید مثل و تخم ریزی فرا می‌رسد تلاش می‌کند خود را به زادگاهش برساند و در آنجا ماهی ماده تخم ریزی و ماهی نر تخم ها را بارور می کند و سپس هر دو ماهی می میرند شاید برخی از ما از وجود چرخه طبیعی زندگی ماهی قزل آلا بی اطلاع بوده ایم ولی باز می دانیم که ماهی قزل آلا نمی‌تواند انتخاب کند تا خود را از این تنازع بقا یا مبارزه برای زندگی رها کند؛ راهی برای فرار از رفتار انتحاری تولید مثل که در ژن هایش برنامه ریزی شده ندارد.

 اما در خصوص انسانها وقتی موضوع تولید مثل مطرح می شود ممکن است انتخاب‌های متعددی داشته باشیم اگرچه برای بسیاری از ما فشار برای انجام فعالیت جنسی زمانی که به لحاظ جسمانی به بلوغ می رسیم همانقدر قدرتمند است که برای ماهی قزل آلا تولید مثل و تخم ریزی قدرتمند است. در هر حال برنامه کشش جنسی روی ژن های ما نوشته شده است. این برنامه ریزی ژنتیکی در واقع به دنبال آن است که مطمئن شود برای ادامه حیات انسان به اندازه کافی کودک به دنیا می آید و ما آخرین افراد این گونه نیستیم.

 حتا این نکته را نیز به وضوح می توانیم ببینیم که برنامه‌ریزی ژنتیک ما را به خوردن خوابیدن و استراحت کردن سوق می دهد. لازم نیست به نوزادان یاد بدهیم به حالت گرسنگی یا خستگی خود توجه نشان دهند. نیاز برای انجام این فعالیت ها روی ژن های نوزادان از قبل برنامه‌ریزی شده است؛ اما تفاوت بزرگ بین انسان و دیگر حیوانات این است که در موجودات دیگر یک سری رفتارهای پیچیده برآورده کننده نیاز در ژن هایشان برنامه‌ریزی شده است؛ مثلاً قزل آلا نیازی ندارد برای بازگشت به زادگاهش نقشه خوانی بیاموزد یا راه را به او یاد بدهند یا ماهی ماده لازم باشد یاد بگیرد، در کف رودخانه چاله‌ای حفر کند و تخم خود را در چاله یعنی جایی مخصوص بریزد یا ماهی نر یاد بگیرد چگونه اسپرم خود را در تخم انتخاب کند و آن را بارور سازد. تمام این رفتارهای اختصاصی را ژنها از قبل تعیین کرده اند و ماهی فقط آنها را اجرا می کند.

اما آدمی تقریباً هیچ یک از این رفتارها را در برنامه‌ریزی ژنتیک خود ندارد. وقتی پای تولید مثل به میان می‌آید همانند ماهی قزل‌آلا از طرف ژن‌ها دستور و فشار دریافت می‌کنیم که خود را در یک رابطه جنسی درگیر کرده و جفت گیری کنیم ولی بر خلاف قزل آلا باید چگونگی انجام آن را یاد بگیریم. از آن مهمتر به شدت نیاز داریم شیوه مراقبت از نوزاد خود را نیز بیاموزیم. اگر این ها را یاد نگیریم نسل ما هرگز نمی‌تواند در این کره خاکی دوام بیاورد یا شاید هرگز متولد نشود. شاید نوعی غریزه مادری داشته باشیم ولی همچنان باید مهارت های مراقبت و نگهداری از نوزاد را بیاموزیم با این حال وقتی موضوع رفتار مطرح می‌شود می‌توان گفت به لحاظ رفتاری نیز با لوح سفید و ژن خالی از هرگونه اطلاعات به دنیا نیامده ایم اگرچه آن چه در ژن های ما برنامه‌ریزی و از پیش تعیین شده بسیار عمومی و غیر اختصاصی تر است از برنامه‌هایی است که روی ژن ماهی ها یا پرندگان نوشته شده است؛ با این حال باید از همان برنامه کم و بسیار عمومی تبعیت کنیم.

 از دیدگاه تئوری انتخاب، مهم ترین دستورالعمل هایی که روی ژنهای موجود انسان نوشته شده است و هیچ راهی برای فرار از آن وجود ندارد و همگان از آن پیروی می کنند پنج نیاز ژنتیک و برنامه‌ریزی شده است که باید تلاش کنیم در تمام طول عمر آنها را ارضا کنیم. این نیازها عبارتند از  نیاز به عشق و احساس تعلق، نیاز به آزادی، نیاز به پیشرفت و خودشکوفایی، نیاز به تفریح، نیاز به بقا و زنده ماندن.

اگرچه روی ژن های خود این نیازها را به عنوان دستورالعمل های از پیش برنامه ریزی شده داریم، اما برای چگونگی ارضای این نیازها آن‌گونه که در ماهی ها یا پرندگان و دیگر حیوانات برنامه‌ریزی شده است، در ما هیچ دستورالعمل خاصی وجود ندارد. چگونگی ارضای نیازها را باید بیاموزیم. یکی از راه هایی که انسان طی قرون برای ارضای نیازهای خود آموخته است، ازدواج است. اگرچه گرایش جنسی روی ژن های ما تعبیه شده است، ولی ازدواج به عنوان رفتار و انتخابی که برای ارضای نیاز جنسی انجام می دهیم در خزانه ژنی ما هرگز تعبیه نشده است و باید آن را بیاموزیم. مشکل ما انسانها این است که می‌دانیم هوش و ذکاوت و قدرت یادگیری در وجود ماست ولی ریاضیات، نگارش،فیزیک و شیمی در ژنهای ما نیست و باید آن را یاد بگیریم و برای همین منظور به کلاس می رویم یا معلم خصوصی می گیریم یا کتاب می‌خوانیم ولی برای ازدواج می‌پنداریم چون رشد جسمانی و بلوغ جنسی مان فرا رسیده و ژن ها ما را به جفت گیری سوق می‌دهند، پس آمادگی داریم و به آموختن چگونگی رفتار با جفت یا همسر و چگونگی باهم ماندن نیاز نداریم. به همین دلیل همگی ما برای یادگیری درس فارسی، علوم یا ریاضی آموزش را لازم می دانیم ولی برای یادگیری چگونگی اداره کردن رابطه مشترک و راههای کنار آمدن با یکدیگر کمتر احساس نیاز به آموزش می کنیم و همین طرز تلقی و نگرش باعث شده فکر کنیم چون گرایش به جنس مخالف خود به خود اتفاق می‌افتد کنار آمدن با او و همزیستی نیز امری ساده است و خود به خود اتفاق می‌افتد اما واقعیت این است که چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و ما امروز با مشکلات زناشویی فراوانی روبه روییم.

 این کتاب با الهام از تئوری انتخاب به دنبال آن است که گام به گام راه و شیوه موثر کنار آمدن و هم زیستی رضایت بخش را آموزش دهد.

مطالعه این کتاب و به کارگیری توصیه های آن و مهمترین آنها دست کشیدن از روانشناسی کنترل بیرونی یعنی مجبور کردن دیگری به انجام کاری که خودش نمی خواهد یا دست برداشتن از تلاش برای تغییر دیگری، می تواند زندگی زناشویی شادمانه و مسرت بخشی را برای تان به ارمغان آورد شرط اول اثربخشی آموزه های این کتاب این است که بپذیرید زندگی زناشویی یک انتخاب است و این انتخاب هرگز بر روی ژن های ما برنامه ریزی نشده و ما نیاز داریم درباره آن بیاموزیم و این سیستم پیچیده را بهتر بشناسیم.

 اگر به این نتیجه رسیدید که زندگی مشترک و ازدواج حداقل به اندازه دیگر موضوعاتی که به یادگیری شان می‌پردازیم مثل ریاضی، علوم، فیزیک و تاریخ مهم است، آن گاه یادگیری آن برای ما آسان می شود. از شما دعوت می کنم با ذهنی گشوده درباره زندگی مشترک اطلاعاتی هر چند اندک کسب کنید.

این کتاب شامل ۱۴ فصل می باشد:

فصل ۱ ازدواج من یک معماست

 فصل ۲ بحران لاری

 فصل ۳ کنترل بیرونی عادت ویرانگر زندگی های زناشویی

 فصل ۴ داستان کارلین

فصل ۵ رابطه بین نیازهای اساسی و ازدواج خشنود

 فصل ۶ رابطه جنسی بعد از ازدواج

فصل ۷ پاسخ

 فصل ۸ دنیای مطلوب ما عشقمان را تایید می کند

 فصل ۹ هسته ژنتیکی شخصیت ما: شدت نیازهای ما

فصل ۱۰ تنها رفتاری که می توانیم کنترل کنیم رفتار خودمان است

 فصل ۱۱ رفتار کلی

فصل ۱۲ واکنش های بعدی

 فصل ۱۳ خلاقیت آخرین جز تئوری انتخاب

 فصل ۱۴ ازدواجی رضایتمند و خلاق

زندگینامه دکتر ویلیام گلسر نیز در بخش پایانی این کتاب آمده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

مشخصات کتاب

  • عنوان: ازدواج بدون شکست
  • نویسنده: دکتر ویلیام گلسر، کارلین گلسر
  • مترجم: دکتر علی صاحبی
  • ناشر: سایه سخن
  • تعداد صفحات: ۲۴۰
  • قیمت با سی دی: ۴۵۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *