معرفی کتاب اندوه بلژیک

کتاب اندوه بلژیک اثر هوگو کلاوس است که داستان آن از اوایل سال هزار و نهصد سی و نه قبل از شروع جنگ جهانی دوم آغاز شده و تا سال هزار و نهصد و چهل و هفت دو سال پس از پایان جنگ ادامه می‌یابد.

لویی شخصیت اول داستان پسری یازده ساله است که در مدرسۀ شبانه‌روزی یک صومعه زندگی و تحصیل می‌کند. او نوجوانی است کتاب‌ خوان و خیال‌ پرداز که سودای نویسندگی در سر دارد. این داستان دربردارندۀ دو بخش است: اندوه و بلژیک. قسمت اندوه از سال هزار و نهصد و سی نه شروع می‌شود. زمانی که لویی یازده ساله در مدرسۀ شبانه‌روزی صومعه زندگی می‌کند. این سمت دربردارندۀ بیست و هفت فصل است که لویی روایت آن را در نوامبر هزار و نهصد و چهل و هفت به پایان رسانده و امضا می‌کند. قسمت بلژیک از سال هزار و نهصد و چهل آغاز می‌شود. زمانی که لویی با شروع جنگ به خانه برگردانده شده است. او جوان‌ترین عضو خانوادۀ پدری «سیناوه» و خانوادۀ مادری «بوسویت» است. اعضای هر دو خانواده با نیروهای اشغالگر آلمان نازی در بلژک همکاری می‌کنند.

درباره نویسنده و کتاب اندوه بلژیک

هوگو کلاوس شاعر، نمایشنامه نویس نقاش و سرشناس ترین نویسنده بلژیک در عرصه بین المللی، در طول زندگی پر بار خود هزاران شعر، ده ها نمایشنامه و بیش از بیست رمان نوشته است. اندوه بلژیک، مشهورترین و برجسته ترین اثر اوست که در سال ۱۹۸۳ منتشر شد. این رمان بلافاصله بعد از انتشار در ردیف پرفروش ترین رمانهای آلمان، هند و بلژیک قرار گرفت؛ و بار دیگر در سال ۲۰۰۸ پس از مرگ هوگو کلاوس به جمع کتابهای پرفروش اروپا پیوست. منتقدین ادبی اروپا، رمان اندوه بلژیک را یکی از شاهکارهای ادبی- تاریخی قلمداد کرده اند که بی تردید در کنار آثار کلاسیک ادبیات داستانی جهان ماندگار خواهد شد. از هوگو کلاوس بارها با جوایز معتبر ادبی بلژیک، فرانسه و هلند تقدیر شده است. این نویسنده بزرگ در آخرین سالهای زندگی پرثمرش به بیماری آلزایمر مبتلا شد و در سن ۷۸ سالگی با اتانازی (مرگ انتخابی) درگذشت. 

قسمت هایی از کتاب اندوه بلژیک

اگه یه نفر یا حتی یه ملت حاضر باشن زندگی شون را فدای عقیده شون کنن هیچ کس نمی تونه جلوشون را بگیره.

زیبایی راستین از قعر بکر زندگی سرچشمه می گیرد، از عناصر ساده و خطرناک. و به همین خاطر است که مردم را یک شعلهء کوچک و روشن و یا یک خورشید سوزان مست و مسحور می کند.

روزی خواهد رسید که او – کاملا از آن مطمئن است – معنای این جمله‌های ناقص و کنایه‌ها را درک کند. اگر خوب توجه کنی، هشیار باشی، همه معماهایی که آنها از میان شوخی‌ها و دروغ‌هایشان مثل خرده نان بیرون می‌پاشند. به زیر روشنایی آمده و تا نازک‌ترین تارهایشان آشکار خواهد شد. اما نه هنوز. حالا هر بار که من وارد اتاق ها شوم آنها خواهند گفت: “دیوار موش داره، موش هم گوش داره.” من یک موش خیس و سفید هستم با گوشهای نوک تیز و ظریف و کوچک در کنار کله‌ام با غضروف لرزان بالای آن، سردرگم در لابه لای رازهای لعنت شدۀ آن ها.

مشخصات کتاب

  • کتاب اندوه بلژیک
  • نویسنده: هوگو کلاوس
  • مترجم: سامگیس زندی
  • انتشارات: آموت
  • تعداد صفحات: ۷۴۴
  • قیمت چاپ سوم: ۱۲۰۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *