معرفی کتاب انواع زنان

کتاب انواع زنان کتابی سودمند هم برای زنان و هم برای مردان است. این کتاب به بررسی ویژگی ها و ابعاد مختلف شخصیت های زنان می پردازد. زنان با خواندن این کتاب می‌توانند تیپ شخصیتی شان را کشف کنند. الگوهای رفتاری انسان ها بسیار متفاوت از همدیگر است و با شناختن این الگوهای رفتاری می‌توانند درک کنند برای دستیابی به حس رضایت در زندگی باید چه کارهایی انجام دهند و از انجام چه کارهایی دوری کنند.

نویسنده در این کتاب برای توضیح تیپ های شخصیتی متفاوت زنان از اسطوره های کهن الگو می گیرد. او معتقد است در هر انسانی جنبه های اسطوره ای حضور دارد و عامل اصلی تفاوت های بین زنان را کهن الگوهای درونی آنها می داند.  برای مثال برخی از زنان برای دستیابی به احساس رضایت و خوشنودی در زندگی نیاز به ازدواج وفرزند دارند و زمانی که به این هدف دست پیدا نکنند غمگین می شوند. برای این دسته از زنان نقش های سنتی معنادار و محترم است. این زنان با زنانی که معتقد به استقلال هستند یا با زنانی که دنبال ماجراجویی و تجربه های جدید هستند، تفاوت های اساسی دارند.

در بخشی از پشت جلد کتاب آمده است:

نگاه زنان به کار، روابط جنسی، فرزند، همسر و… یکی نیست. راه کسب احساس رضایت در زندگی هم در زنان یک راه مشخص نیست. معجزه این کتاب در تشخیص الگوهای متفاوت رفتاری در زنان است؛ الگوهایی که به هر زنی با توجه به مختصات روان شناختی ای که دارد کمک می‌کند تا عمیقاً درک کند برای رشد و دستیابی به حس رضایت دقیقاً سراغ چه کاری باید برود و از چه چه چیزهایی باید پرهیز کند.

نویسنده کاملاً معتقد است که در ذهن هر زنی اسطوره‌ای وجود دارد و با توجه به آن اسطوره رفتار زن ها از یکدیگر متفاوت است. علاوه بر این هر چه زن پیچیده تر باشد نشانه آن است که اسطوره های بیشتری در درون او فعال هستند. در نتیجه با شناختن این اسطوره ها زنان میتوانند روابط خود را با والدین، فرزندان و همسران بهبود بخشند. همچنین مردان با آشنایی با اسطوره های زنان می‌توانند زن ها را بهتر بشناسند و روابط بهتری با آن ها داشته باشند. همچنین دانش اسطوره های زنان به روان شناسان و روان درمانگران نیز بسیار کمک کننده است تا بهتر بتوانند به مراجعان خود کمک کنند.

این کتاب دیدگاه جدیدی در ارتباط با روانشناسی زنان را تشریح می‌کند که با تمام نظریاتی که زن سالم را زنی می‌داند که در قالب یک الگوی شخصیتی یا ساختار روانشناسی درست و ثابت بگنجد، تفاوت دارد. این نظریه بر پایه گوناگونی معیار های سالم در میان زنان بنا شده است.

در واقع این کتاب معتقد است یک معیار واحد برای رفتار زنان وجود ندارد بلکه معیارهای سالم زیادی وجود دارند.

 اسطوره های درونی زنان تحت تاثیر عوامل بیرونی، مانند نقش هایی که جامعه از زنان انتظار دارد و به آن ها تحمیل می‌کند، قرار دارند. این عوامل می‌توانند اسطوره‌ها را تقویت یا تضعیف کنند؛ در نتیجه تمام زن ها توسط دو عامل کنترل می شوند:

عامل درونی که همان اسطوره ها هستند

 عامل بیرونی که جامعه، سنت‌ها و عرف ‌های آن است

 زنان با شناخت اسطوره ها و آگاهی از اینکه کدام اسطوره ها قدرت اصلی را در درون آن ها در اختیار دارند، آگاهی خاصی درباره غرایز اصلی، اولویت‌ها،  توانایی‌ها و انتخاب هایی در میان انتخاب های مختلف که دیگران شاید جرأت آنها را ندارند به دست می آورند. الگوهای اسطوره ای زنان روابط آنها را با مردان نیز کاملا تحت تاثیر قرار می دهد.

 “کدام اسطوره نیروی محرکه پنهانی است که یک زن را به سمت یک مرد خاص سوق می دهد؟”

 روابط پدر و دختر، برادر و خواهر، خواهر و خواهر، مادر و پسر یا مادر و دختر هر کدام نمایانگر ساختار خاصی است که با یک اسطوره خاص منطبق است.

توضیح الگوهای شخصیتی و تشریح رفتار های زنان با نظریه اسطوره های درونی، یک روش متفاوت و البته مهیج برای شناخت زنان است. این کتاب می تواند برای شما یک تجربه فوق العاده باشد چرا که شناخت کهن الگوها موضوعات را درباره خودتان برای شما آشکار می کند که پیش از این هرگز از آن ها اطلاع نداشتید. شما می فهمید که آنچه حقیقتاً برای شما مهم است، متفاوت با آن چیزی است که شما برای خوشامد دیگران انجام می دهید. شما می توانید خود را به خاطر آنکه نتوانسته اید به آنچه که خانواده تان از شما انتظار داشته است برسید، ببخشید. شما می فهمید که باید به احترام کهن الگو و اسطوره ای که در درون شماست و تا به حال به آن بی اعتنایی می‌کردید بایستید.

این کتاب در ۱۴ فصل به بررسی اسطوره های مختلف می پردازد و همراه با آنها انواع شخصیت ها و الگوهای رفتاری زنان را توضیح می دهد.

مشخصات کتاب

  • عنوان: انواع زنان
  • عنوان فرعی: شیوه ای عمیق و دقیق و کاربردی برای شناخت زنان بر اساس نظریه نمادهای اسطوره ای در روانکاوی یونگ
  • نویسنده: دکتر ژان شینودا بولن
  • مترجم: نیلوفر نواری
  • ناشر: بنیاد فرهنگ زندگی
  • تعداد صفحات: ۵۰۳
  • قیمت: ۸۵۰۰۰ تومان
تصویر روی جلد کتاب اورجینال انواع زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *