معرفی کتاب انواع مردان

کتاب انواع مردان در ادامه کتاب انواع زنان نوشته شده است. نویسنده معتقد است زنان بهتر میتوانند زندگی مردان را تفسیر کنند؛ چون خیلی وقت ها مردها درباره اتفاقاتی در زندگی شان با زنان صحبت می کنند که آنها را از هر مرد دیگری پنهان کرده‌اند. حتی خیلی از مردان مشاوران زن روانشناس را انتخاب می کنند چون با آنها راحت تر هستند.

به دلایل زیادی زنان بهتر می توانند مردان را درک کنند و مردان راحت تر می توانند با زنان ارتباط برقرار کنند.

در گزارش مک گیل درباره صمیمیت مردانه آمده است:

از هر ده مرد تنها یک نفر دوستی از جنس خودش دارد که درباره کار و ازدواج با او حرف می زند. الگوی دوستی مرد معمولاً به این شکل است که هر مرد دوستان مرد زیادی دارد که هر کدام از آنها جزء کوچکی از او را می شناسند و از بخش کوچکی از احساس‌های او آگاه اند. اگر مردی خود را به طور کامل به شخص دیگری بشناساند، این فرد بدون شک یک زن خواهد بود. مردان بیشتر تمایل دارند که احساسات، افکار و رویاهایشان را با زن دیگری در میان بگذارند تا مردی دیگر.

کتاب انواع مردان روانشناسی مردان است از دیدگاه زنی که دهه های متوالی درباره مردان مطالعه کرده است. نویسنده در این کتاب درباره خطاها و مشکلات مردان سخن گفته و در مورد اهمیت توجه به نکات مثبت در آنها صحبت کرده است.

نویسنده معتقد است درون هر انسانی اسطوره ها یا به عبارتی کهن الگو ها وجود دارند که تمام رفتارهای انسان ها، چه مرد و چه زن، تحت تاثیر آنها قرار دارند.

کهن الگو چیست؟

کارل گوستاو یونگ مفهوم کهن الگوها را در روانشناسی پایه گذاری کرد. کهن الگوها الگوهایی درونی هستند که روی رفتارها و واکنش ها و نوع بودن شما اثر می گذارند. این الگوها در ناخودآگاه جمعی وجود دارند و می‌توان آنها را به شکل انرژی هایی دانست که به داستان‌های اسطوره آن کهن الگو مربوط می شوند. آنها احساس ها و تصاویری را در وجود ما تحریک می‌کنند که جهانی هستند و بخشی از میراث جمعی انسان ها به شمار می آیند. این الگوها در تجربیات جمعی ما انسانها وجود دارند و به همین دلیل حتی هنگامی که برای اولین بار چیزی درباره آنها می‌شنوید به نظر آشنا می آیند.

این کهن الگوها به چهارچوب های ذهنی و درونی مردان و زنان مربوط می شوند. این چهارچوب های کلی توسط هر شخص جزئیاتی بیرونی و ظاهری پیدا می کند و عامل تاثیرگذار روی این جزئیات بیرونی خانواده، طبقه اجتماعی، ملیت و مذهب، تجربیات زندگی، دوره ای که در آن زندگی می‌کنیم، مشخصات ظاهری و هوش هستند. با این حال می توان این کهن الگوها را به سادگی شناسایی کرد.

هنگامی که صحبت از کهن الگوهای مردانه می‌شود زنان تصور می کنند که کهن الگوهای آنها با مردان کاملاً متفاوت است. در حالت کلی کهن الگو ها در همه انسان ها وجود دارند؛ آنچه معمولاً بیشتر در روان مردان خود را نشان می دهد، کهن الگو های مردانه است و آنچه در روان زنان به شکل غالب دیده می‌شود، کهن الگوهای زنانه است. اما این نکته به این معنی نیست که کهن الگوهای مردانه در روان زنان وجود ندارد یا برعکس، در روان مردان اثری از کهن الگوهای زنان نیست.

هر کهن الگویی ویژگی های خاص خود را دارد. از آنجایی که تمام رفتارهای ما تحت تاثیر آنها قرار دارد، فردی که می داند کدام کهن الگو ها در او فعال هستند این توانایی را خواهد داشت که آگاهانه انتخاب کند که چه رفتاری را از خود نشان دهد و به این ترتیب رضایت بیشتری از زندگی اش داشته باشد.

آگاهی از کهن الگوهای مردانه نه تنها برای مردان، بلکه برای زنان هم لازم و سودمند است؛ چرا که کمک می کند درک بهتری از مردان داشته باشند و روابط مطلوب تری برقرار کنند. گاهی پیش می آید که زنان گرفتار نوع خاصی از روابط با مردان می شوند و به شکلی ناخودآگاه مردی را به سوی خود جذب می‌کنند که مسائلی مشابه و تکراری را برای آنها ایجاد می‌کند. احتمالاً در این گروه از مردان، کهن الگوی مشترک وجود دارد که موجب این مشکلات مشابه و تکراری می شود.

 شناخت کهن الگوها در همه روابط از جمله پدر و پسر، مادر و پسر، خواهر و برادر و زن و شوهر موثر خواهد بود.

به گفته نویسنده، این کتاب برای همه مردان و زنانی که میخواهند خود را به خوبی بشناسند مفید است.

تصویر روی جلد کتاب اورجینال انواع مردان

مشخصات کتاب

  • عنوان: انواع مردان
  • عنوان فرعی: شیوه های عمیق، دقیق و کاربردی برای شناخت مردان
  • نویسنده: دکتر ژان شینودا بولن
  • مترجم: فرشید قهرمانی
  • ناشر: بنیاد فرهنگ زندگی
  • تعداد صفحات: ۳۳۸
  • قیمت چاپ چهاردهم: ۶۴۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *