معرفی کتاب تئوری انتخاب

این کتاب از برترین کتاب ها در حوزه روان شناختی است و ادعا دارد با خواندن آن میتوانید احساس رضایت بیشتری در زندگی و روابط خود داشته باشید.

در کتاب تئوری انتخاب دکتر ویلیام گلسر بر این نکته تاکید دارد که آشفتگی های روانی هر فرد و اختلالات روانشناختی به تجربه ها و خاطرات گذشته فرد ارتباط ندارد بلکه بیشتر به نادیده گرفتن و انکار واقعیت و مسئولیت ناپذیری فرد مرتبط است. دکتر گلسر نظریه واقعیت درمانی را بسط داده و آن را به عنوان رویکرد پشتیبان تئوری انتخاب ارائه داده است.

 تئوری انتخاب توضیح می‌دهد که افراد چرا و چگونه رفتار می کنند؛ این تئوری معتقد است هر آن چه از انسانها سر می زند، یک رفتار است؛ مثل غذا خوردن، دعوا کردن، سر قرار رفتن خشمگین شدن، غمگین شدن، افسرده شدن، نگران و مضطرب شدن و هذیان یک بیمار. همانطور که دکتر گلسر در کتاب ازدواج بدون شکست نیز اشاره کرده است، ۵ نیاز اساسی انسان شامل عشق و احساس تعلق، قدرت، تفریح، آزادی و بقا و زنده ماندن می باشند. تئوری انتخاب معتقد است همه رفتارها از درون انسان برانگیخته می شوند و هدفی را دنبال می کنند و هدف هر رفتار ارضای یکی از این پنج نیاز اساسی است. انسانها برای دستیابی و برآورده کردن نیازهایشان رفتارهای خاصی را انتخاب می کنند؛ وقتی فرد برای ارضای نیازهایش روش موثری پیدا نمی کند، دست به رفتارهای گوناگون می‌زند که در روانشناسی به این رفتارهای ناکارآمد و ناموثر برچسب بیماری می‌زنند؛ مانند: مضطرب، افسرده، خشمگین، منزوی و….

 دکتر گلسر معتقد است همه انسانها احساس ناکامی را تجربه می کنند؛ چرا که در زندگی، واقعیت همیشه چیزی که ما میخواهیم نیست؛ اما برخی از افراد هنگام دست نیافتن به نیازهایشان و ناکام شدن،  به جای پذیرفتن مسئولیت و تلاش برای یافتن راه‌های دیگر برای دست یابی به نیازشان، مسئولیت گریزانه رفتار می کنند و دیگران را مسئول ناکامی خود می‌دانند و توقع دارند واقعیت به نفع آنها کنار برود. این افراد تبحر خاصی در سرزنش کردن دیگران و مقصر کردن شرایط بیرونی دارند . آنها این واقعیت را که “من مشکل دارم و مسئول حل مشکلم هستم و باید راه ها و روش های موثر دیگری را امتحان کنم” نادیده می‌گیرند. تئوری انتخاب توضیح می‌دهد “افسرده شدن” نوعی رفتار انتخابی است که در این مواقع فرد خود را به سمت آن سوق می دهد؛ نوعی رفتار ناموثر که فرد برای حل مشکلش انتخاب می کند، ولی این روش مشکلی را حل نمی کند و فرد را راکد نگه میدارد. در صورتی که اگر فرد راه‌های دیگری را امتحان کند حتماً احساس بهتر ورضایت بیشتری خواهد داشت.

در پشت جلد کتاب آمده است:

دکتر گلسر در این کتاب با نشان دادن راه های رهایی از تهدید های بیرونی و گام های منتهی به آزادی درونی، به ما می‌گوید که این مسیر به طور عجیبی ساده است. البته گام نهادن در این راه شهامت و اعتماد می خواهد تا بتوانیم شیوه تفکرمان را تغییر دهیم، اما روش معنا دار کردن چیزهایی که به نظر بی معنا می رسد تجربه شگفت آوری است.

 دکتر گلسر راهنمایی عملی برای تغییر زندگی نوشته است و تاکید دارد که همواره تغییر از درون به بیرون انجام می گیرد او با اشاره مستقیم به شرایط سخت و ناگواری که در زندگی تجربه می کنیم توضیح می دهد که نیازی نداریم قربانی گذشته یا محیط خود باشیم. او تلاش می کند به خواننده کمک کند با استفاده از تئوری انتخاب قربانی بودن را انتخاب نکند یا به قربانی بودن ادامه ندهد.

تئوری انتخاب معتقد است هر چه بیشتر با مفاهیم این روانشناسی آزادی بخش آشنا شویم و با آن زندگی کنیم می توانیم افرادی موثرتر، والدینی خوشنود تر، همسرانی رضایتمند تر و کارکنانی مولد و خلاق تر باشیم و سکان زندگی خود را ماهرانه تر در اختیار بگیریم.

تئوری انتخاب معتقد است گذشته ما بر زندگی کنونی ما تاثیر زیادی دارد ولی تعیین کننده رفتار کنونی ما نیست؛ مسئولیت پذیری و انکار نکردن واقعیت و احترام گذاشتن به آن است که رفتار  کنونی ما را تعیین می کند. آموزش و یادگیری تئوری انتخاب بر تمام جنبه های زندگی ما تأثیر می گذارد و ما را امیدوار می‌کند که:

 ما برآیند نیروها و عوامل بیرونی نیستیم

 ما قربانی گذشته خود نیستیم

ما بازیچه لایه های زیرین مغز و هورمون ها نیستیم

ما رفتار خود را انتخاب می‌کنیم و تاکنون نیز چنین کرده‌ایم

دکتر گلسر معتقد است که با تئوری انتخاب می توان روابط را بهبود بخشید از جمله این روابط عبارتند از: رابطه زن و شوهر، رابطه والدین و فرزند، رابطه معلم و شاگرد و رابطه کارفرما و کارمند.

این کتاب را بخوانید و روابط زندگی خود را مطلوب سازید و احساس رضایت بیشتری در زندگی داشته باشید. ترجمه دکتر علی صاحبی از بهترین و دقیق ترین ترجمه های این کتاب می باشد که توصیه می کنم حتما آن را مطالعه کنید.

مشخصات کتاب

  • عنوان: تئوری انتخاب
  • نویسنده: دکتر ویلیام گلسر
  • مترجم: دکتر علی صاحبی
  • ناشر: سایه سخن
  • قیمت چاپ سی و دوم: ۹۰۰۰۰ تومان
تصویر روی جلد کتاب اورجینال تئوری انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *