معرفی کتاب جان شیفته

رمان جان شیفته، داستان جانی است که شیفته ی زندگیست. داستان زنی که در عمق جامعه ای سترون از عشق، نطفه ای عاشقانه را می پرود، می بالد و از تمام دردهایی که برای زیستن می کشد بزرگوارانه، لذت می برد. رمان جان شیفته، فرانسه در ابتدای قرن بیستم را به تصویر می کشد و وضعیت اجتماعی این دوران را برای خواننده به وضوح شرح می دهد. شخصیت اصلی رمان جان شیفته، زنی به نام آنت ریوی یر است و رولان در طول داستان، چگونگی بیداری زنان فرانسه را برای مخاطب بازگو می کند. رومن رولان خود می نویسد: «قهرمان اصلی رمان جان شیفته، آنت ریوی یر به گروه پیشتاز آن نسل زنان تعلق دارد که در فرانسه، با پنجه در افکندن با پیش داوری ها و کارشکنی همراهان مرد خویش، راه خود را به سوی یک زندگی مستقل باز کند.» این رمان، داستان زندگی زنی است که روحی شیفته و عاشق پیشه دارد و زندگی اش، به رودی پرپیچ و خم و پرآب و غنی می ماند. رمان جان شیفته با شیفتگی آنت ۲۴ ساله به پدرش و مرگ او آغاز می شود. در همین زمان، آنت باردار می شود و ازدواج با پدر فرزندش را رد می کند. سپس خواهر ناتنی اش را کشف می کند و شیفته ی او می شود. رمان جان شیفته ی آنت پس از آن، عشق مادرانه را درمی یابد. در جلدهای بعدی کتاب، آنت و پسرش، مارک ریوی یر درگیر حوادث تاریخی فرانسه می شوند و بدین سان، زندگی آنت در دو سطح موازی پیش می رود و دیگران جز زندگی رویی او را نمی شناسند.

قرن بیستم در فرانسه یادآور دورانی است، که استقلال برای یک زن حتی در ذهن نیز نمی‌گنجید. زنان قربانی کوته فکری و افکار کهنه و پوسیده‌ای می‌شدند، که آزادی برای زنان را آبروریزی می‌شمرد. این زمان درست از آن زمان هایی است که ادبیات برانگیخته می‌شود و زبان به اعتراض و انزجار باز می‌کند. در لابه لای تاریخ که سرک میکشی این قضیه به روشنی دیده می شود، که در هر جامعه‌ای خفت، بندگی، اسارت، ذلت و حقارت شکل بگیرد، ادبیات پرچم آزادی را بالا می‌آورد. در ادامه با معرفی کتاب جان شیفته از رومن رولان با نت نوشت همراه باشید.رومن رولان نویسنده فرانسوی است که ناکنون توانسته بالاترین مدال افتخار فرانسه و جایزه های مختلفی را کسب کند. این داستان زندگی خانواده ریوری را روایت می کند که در ربع اول قرن ۲۰ ام زندگی می کردند.

رومن رولان نویسنده فرانسوی است که ناکنون توانسته بالاترین مدال افتخار فرانسه و جایزه های مختلفی را کسب کند. این داستان زندگی خانواده ریوری را روایت می کند که در ربع اول قرن ۲۰ ام زندگی می کردند. این کتاب ترکیبی از ادبیات، اخلاق و تاریخ است.  قصد این رمان نشان دادن بیداری زنان فرانسه است که در طول رمان مشهود است. محمود اعتمادزاده ترجمه فصل اول این کتاب را در زندان قصر انجام داده و گفته است که ترجمه این کتاب مرا پیر کرده و گویی قطره قطره آب شده ام و فروریختم.

رمان جان شیفته دوست داشتنی روایت زندگی تا حدودی اروپایی مآبانه است، اما همچنان پر است از احساسات مشترک بین همه‌‌ی مردم که مطالعه رمان صرفا به یک بار خواندن بسنده نمی‌شود.

– دست راست موظف به دانستن آن نیست که دست چپ چه کار می کند و اگر در کتاب خدا آمده است که ” تو کسی را نخواهی کشت”، در هیچ جا نوشته نیست که تو نباید شرافتمندانه افزارهایی برای کشتن بسازی، اما شرط آن است که جنس آن خوب باشد و به قیمت خوب به فروش برسد.

حتی اگر ما نجنبیم، زمان از بهرِ ما می جنبد و گریز روزها کافی است تا پنداری را که می خواهیم ثابت نگه داریم به دنبال بکشد.

«هستی» همچون دانه ای در دل ماده، در آمیزۀ خاک برگ و گل آدمی که نسل های بشر زباله های خود را در آن به جا گذاشته اند دفن شده است. یک زندگیِ بزرگ کارش آن است که هستی را از آنجا به در کشد. برای چنین زایشی سراسر زندگی لازم است؛ و چه بسا که ماما «مرگ» باشد.

نکته‌ای که در نوشته‌های رولان قابل احترام است، حفظ اعتقاد به عقیده و آرمانش است به طوری که در هر فرصتی که پیدا شود آن را حتما علم می‌کند.

مثلا در جایی از داستان آنت به خاطر ورشکستگی و از دست دادن تمام اموالش مجبور به ترک طبقه اجتماعی خود و وارد شدن به طبقه پرولتاریا می‌شود، چیزی که به خوبی و به قدرت خلق شده است حس غم بزرگ و البته تعجب آنت از دیدن ظلم مردم فقیر و کارگر در حق یک دیگر است و نویسنده بیانیه اعتراضی خود به وضعیت اجتماعی را این جا به قلم در می‌آورد.

همیشه گزارش وقایع یک زندگی را می نویسند. و در آن گمان می برند که زندگی را می بینند. این جز پوششی نیست. زندگی در درون است. وقایع تا آنجا بر زندگی اثر می گذارند که زندگی خود انتخابشان کرده_ یعنی به وجودشان آورده باشد_ و در بسیاری موارد این عین حقیقت است.

مشخصات کتاب

  • عنوان: جان شیفته
  • نویسنده: رومن رولان
  • ترجمه: م.ا به آذین
  • انتشارات: دوستان
  • تعداد صفحات: ۱۷۲۹
  • قیمت:۱۸۰۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *