معرفی کتاب جبر جغرافیا

پوتین ادعا می‌کند مردی با خداست، اگر چنین باشد حتماً هر روز از خدا می پرسد :《 چرا در اوکراین کوه نیافریدی؟》 چرا که اگر خداوند در اوکراین کوهستانی ساخته بود ، از دشت اروپای شمالی پی‌در‌پی به روسیه حمله نمی‌شد (ص۱۴)


جغرافیا رهبر جغرافیا رهبران را محصور و انتخاب هایشان را محدود می‌کند . این قاعده از امپراتوری روم و ایران و بابل و پیش از آن تاکنون حاکم بوده. جغرافیای سیاسی روابط بین الملل را از منظر عوامل جغرافیایی بررسی می‌کند و نقش سرزمین و مرزهای طبیعی و کوهستان و رودخانه و آب و هوا جمعیت و فرهنگ و منابع طبیعی را می کاود، عواملی که بر ابعاد گوناگون تمدن‌ها ، از راهبرد نظامی و سیاسی گرفته تا توسعه اجتماعی، موثرند.منابعی که اوضاع سیاسی جهان و تحولات اقتصادی و اجتماعی را از این جنبه اساسی توضیح دهند بسیار اندک اند .

این کتاب از این جهت افق تازه ای را در پیش چشم ما می‌گشاید و اهمیت جغرافیای سیاسی را در گذشته (تشکیل ملت‌ها )،دوره کنونی (مناقشات جاری )و آینده ( مسیر تحولات) نمایان می‌کند . در فصل 《روسیه》 روشن می‌شود که چرا آن کشور نمی‌تواند قدرت جهانی باشد . در بخش چین شرایط کشور و محدودیت‌های قدرت در غیاب نیروی دریایی جهانی بررسی می‌شود و می‌فهمیم که چرا چین کانالی شبیه کانال پاناما را وسط نیکاراگوئه حفظ می‌کند.


فصل 《ایالات متحده》 نشان می دهد که چگونه آن کشور به ابرقدرت دو اقیانوس تبدیل شد . در بخش 《اروپا》 ارزش برخورداری از زمینهای هموار و رودخانه‌هایی را می‌بینیم که قابلیت کشتیرانی دارند و امکان بیشتر برای برقراری ارتباطات اقتصادی و تولید و فرهنگی؛ در حالی که محدودیت رودخانه‌ها و جدا افتادگی مناطق در آفریقا مانع اساسی توسعه و رفاه بوده است.


فصل 《خاورمیانه》 نشان می‌دهد که چگونه تعیین مرزها روی کاغذ ،این منطقه را دستخوش انواع بلایای کرده است و شرایط کنونی و آینده منطقه از جمله ایران چگونه خواهد بود ،اهمیت این منطقه برای آمریکا چگونه متحول می شود و در نتیجه حمایت آمریکا از اسرائیل چگونه تغییر می کند و عربستان چه آینده ای خواهد داشت همچنین تاریخ و روابط هند و پاکستان و تاثیرش در افغانستان و ایران و نیز علت جنگ و کشمکش های بی پایان افغانستان را روشن می کند.


تاریخ و جغرافیای 《ژاپن 》و 《کره 》و روابط آنها با 《چین 》هم جالب توجه است و نیز عوامل و سرنوشت بحران 《کره شمالی》. آمریکای لاتین چنان از جهان خارج به دور افتاده که دسترسی به تجارت جهانی در آن دشوار است و جغرافیایی داخلی نیز سدی است در برابر ایجاد منطقه های تجاری همسنگ اتحادیه اروپا . در پایان به شمالگان پرداخته شده است منطقه ای که تاکنون کمتر محل توجه بوده است اما به زودی با آب شدن یخ ها و توسعه صنایع انرژی و مسیرهای دریایی اهمیت زیادی می یابد.

این کتاب در مجموع اطلاعاتی به ما میدهد که نه کتاب‌های درسی پیدا میشود و نه در رسانه ها . با خواندن این کتاب متوجه می شویم که اندازه واقعی قدرت روسیه و چین چقدر است و سخن از سقوط آمریکا چقدر اعتبار دارد. اروپا در چه وضعی است و هند و آمریکای جنوبی چه مشکلات و ظرفیت هایی دارند . این دانسته‌ها علت عمده تصمیم های سیاسی را روشن میکند و چشم ما را به وجه عینی تری از سیاست باز می کند.

مشخصات کتاب

  • عنوان: جبر جغرافیا
  • (چگونه جغرافیا مسیر سیاست جهانی را تعیین می کند)
  • نویسنده: تیم مارشال
  • ترجمه: امیرحسین مهدی زاده و فرمهر امیردوست
  • انتشارات: همان
  • تعداد صفحات: ۲۸۶
  • قیمت : ۴۵۰۰۰ تومان
  • این مطلب برگرفته شده از مجله رود شماره ۲ صفحه ۸۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *