معرفی کتاب جنایت کنت نوویل

در میان کتاب های املی نوتوم ، نویسنده بلژیکی که به فارسی ترجمه شده اند، جنایت کنت نوویل بسیار به “ریش آبی” شباهت دارد که پیش تر به قلم همین مترجم و همت همین ناشر منتشر شده بود.


در هر کتاب نمایندگانی را از طبقه اشراف زادگان می بینیم که نسل و شیوه زندگانی شان منسوخ شده است، ولی همچنان با سرسختی در پی حفظ سنت های شان هستند و می پوشند در برابر زندگی جدید کوتاه نیایند

املی نوتوم،نویسنده متولد ۱۹۶۷، یکی از پر خواننده ترین و پرکارترین نویسندگان اروپاست . او از ۱۹۹۲ پا به عرصه داستان نویسی گذاشت، تقریبا هر سال یک داستان جدید منتشر کرده است.

در هر کتاب نمایندگانی را از طبقه اشراف زادگان می بینیم که نسل و شیوه زندگانی شان منسوخ شده است، ولی همچنان با سرسختی در پی حفظ سنت های شان هستند و می پوشند در برابر زندگی جدید کوتاه نیایند.
در هر دو کتاب، با وجود حجم کم، جزئیاتی از این شیوه زندگی با طول و تفصیل روایت میشود . در “ریش آبی” غذا ها و شیوه طبخ شان در کانون توجه است و در” جنایت کنت نویل “تدارک ضیافتی شاهانه.


مهمتر از همه در هر دو اثر گره اصلی داستان در گفتگوهای دو شخصیت اصلی شکل می‌گیرد و پیوسته تنش بیشتر می‌شود و به اوج می‌رسد؛ البته پایان غافلگیر کننده، شگرد همیشگی نوتوم ،در اینجا نیز نمود بارزی دارد.
موقعیتی که نوتوم قهرمان های جنایت” کنت نوویل” را در آن قرار می‌دهد ؛ مانند برخی دیگر از آثارش و از جمله “ریش آبی” بسیار غیرمحتمل و باور ناپذیر به نظر می‌رسد. ضمن آنکه با اغراق در جزئیاتی از شخصیت ها و خصوصیات و اعمالشان این باور پذیری را باز هم کاهش می دهد.


چند پاراگراف آخر کتاب هم که به یکباره همه مشکلات را حل میکند و به “هپی اند” های نازل بعضی از فیلم‌های هندی شباهت دارد. نشان می دهد که خط سیر ماجرایی در این اثر آنقدر ها هم اهمیت ندارد و شاید مسئله اصلی داستان را باید در جنبه دیگر جست که کل این موقعیت و شخصیت های اغراق شده و غیر عادی صرفاً به خدمت نمایش آن درآمده اند. زوال شیوه‌ه ای از زندگی که مبتنی است بر پایبندی سفت و سخت و گاه تشریفاتی و ظاهر بینانه. این سنت ها سرخ نگه داشتن صورت با سیلی حتی به قیمت قربانی کردن نزدیکان و تعریفی تقریباً منسوخ از “نجیب زادگی”.(( نجیب زادگی یعنی کمتر از دیگران حق داشته باشی و بیشتر از دیگران وظیفه.))

کنت نوویل ورشکست شده و با از دست دادن قصرش فاصله چندانی ندارد .اما چیزی که برای او وحشت برانگیز تر است پیش گویی است که مدت ها قبل صورت گرفته .به گفته ی یک پیشگو خوش نامی او در آخرین مهمانی که ترتیب خواهد داد به خطر خواهد افتاد.

کنت نوویل برای آنکه مبادا در برگزاری ضیافت سالانه اش امرتکب سنت‌شکنی و بدعت نابجایی شود و با فرد خبری مشورت می‌کند که(( همه چیز را درباره تاریخ و کرواسی بلژیک از سال ۱۸۳۰ می‌دانست)) و هنگامی که در می یابد مجازات بد عتش آن است که(( نه او و نه خانوادش به هیچ مراسم و مهمانی دعوت نخواهند شد)) از خشونت این مجازات زبانش بند می آید. برای او نیز همانند پدرش ،حفظ آبروی خانواده، برگزاری ضیافت باشکوه با تک تک آیین ها و آداب دور و دراز آن، حتی از زندگی فرزندش اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.


او به روشنی احساس می‌کند که امروزه زندگی با قواعد دیگری اداره می‌شود ولی رو برگرداندن از رسوم کهن را خلاف شأن و شرف خود می‌داند. اگر با این نگاه به شیوه زندگی کنت بنگریم که در زمان ما، ممکن است کهنه و مضحک و غیر عقلانی به نظر برسد ولی به هر حال خالی از جذابیتی رمانتیک و بالا نیست .داستان نوتوم کاملاً هم باورپذیر و حتی دغدغه انگیز خواهد بود.

-وقتی هیچ وقت از چیزی متاثر نمی شوم یعنی هیچ وقت علاقه ای هم نخواهم داشت .هیجان برای آدمی که هیچ چیز برایش جذابیت ندارد ، بی معنی است .

-یعنی هیچ چیز نیست که دلت بخواهد ؟ یا مثلن آرزویی که بخواهی برآورده شود؟

-من هیچ آرزویی ندارم ، هیچ چیز نمی خواهم جز اینکه همه چیز تمام شود.این یک چیز را واقعن از ته دل می خواهم.

-چه کسی به تو گفته که مرگ چیز خوبی است ؟-چه می انم اما حداقل چیز متفاوتی است.

_شاید.شاید هم درست مثل همین زندگی باشد.

بی خوابی یعنی حبس ابد با بدترین دشمن خود.

ای کاش می دانستی تا چه حد از دست خودم خسته ام.

قسم میخورم سعی ام را کرده ام.

سال هاست بار ها و بارها بهترین کتاب ها را خوانده ام،کلاسیک ومدرن…آن هم به این امید که از بینشان راه حلی معجزه آسا پیدا کنم.

این دیوار یخی همیشه بین من وخودم وجود دارد.

اگر می دانستی چقدر دلم می خواست این دیوار ترک می خورد.

خواندن کسی را عوض نمی کند باید زندگی کنی….

مشخصات کتاب

  • عنوان: جنایت کنت نوویل
  • نویسنده: املی نوتوم
  • ترجمه: ویدا سامعی
  • انتشارات: نشر نو
  • تعداد صفحات: ۹۳
  • قیمت : ۲۰۰۰۰ تومان

برگرفته شده از مجله رود سنگ شماره ۲،صفحه۷۴،به قلم آبتین گلکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *