معرفی کتاب جوجه اردک زشت درون

کتاب جوجه اردک زشت درون اولین کتاب نویسنده بزرگ دبی فورد است. این کتاب پیش زمینه ای برای سایر کتاب‌های او بوده است. دبی فورد در این کتاب از تجربیات خود درباره اینکه چگونه به احساس ارزشمند بودن در زندگی پی برده و خود را باور کرده و به این ترتیب زندگی اش دگرگون شده می نویسد.

نویسنده در این کتاب از مفهوم سایه سخن می گوید.

“از دیدگاه یونگ مفهوم این واژه بخش هایی از شخصیت ماست که به دلیل ترس از نادانی، خجالت یا نبود عشق انکار شده است. تعریف اولیه از سایه ساده است؛ سایه کسی است که دوست ندارید او باشید. او باور داشت که آشتی با سایه و الحاق آن به شخصیتمان تأثیری شگرف خواهد داشت و ما را قادر خواهد ساخت تا منبعی ژرف را در زندگی معنوی مان دوباره کشف کنیم. نظر یونگ این بود که برای انجام این کار باید با زشتی های موجود روبه‌رو شویم تا این زشتی‌ها را بخشی از وجودمان سازیم و راه دیگری جز این وجود ندارد.”

جوجه اردک زشت درون کتابی است درباره پشت سر گذاشتن دیوارها و موانعی که خودمان آنها را ایجاد کرده‌ایم و برای اولین بار دیدن اینکه چه کسی هستیم و در این جهان چه می‌کنیم. این کتاب شما را به سفری می برد که دیدگاهتان نسبت به خودتان، دیگران و این جهان را تغییر می دهد.

نویسنده به این نکته تأکید دارد که همه ما انسان ها مجموعه‌ای از ویژگی‌های خوب و بد هستیم؛ همه ما نقاط ضعف و قوت داریم اما هرگز نباید در پی حذف بخشی از وجود خودمان باشیم، فقط کافیست که بتوانیم آنها را ببینیم، زشتی های درونمان را بپذیریم و آگاهانه به آنها نگاه کنیم.

 تمامی انسانها با سیستم احساس سالم به دنیا می آیند هنگامی که به دنیا می آییم خودمان را دوست داریم و به طور کامل می پذیریم. در این زمان درباره این که کدام بخش های وجودمان خوب و کدام یک بد است قضاوتی نمی کنیم. در لحظه زندگی می‌کنیم و خود را آزادانه ابراز می‌کنیم. دیگران به ما می‌گویند چگونه رفتار کنیم، چه زمانی غذا بخوریم چه زمانی بخوابیم و ما شروع می کنیم به فراموش کردن خود واقعی مان. حالا تفاوت گذاشتن ها و قضاوت کردن آنها هم شروع می شود. سپس یاد می گیریم چه رفتارهایی موجب پذیرش ما توسط دیگران می شوند و چه رفتارهایی موجب می‌شوند توسط دیگران طرد شویم. یاد میگیریم چه زمانی درخواست هایمان به سرعت پاسخ داده می شود و چه زمانی گریه هایمان نادیده گرفته می شود. هماهنگی و سازگاری یا ناهماهنگی و ناسازگاری را یاد می گیریم و…. تمام این موارد ما را از زندگی در لحظه آزادانه خودمان باز می دارد. نیاز داریم تا دوباره تجربه معصومیت کودکی مان را زندگی کنیم. برای سلامت، شادی و تجربه کامل وجود داشتن به عنوان انسان باید در اینجا باشیم، راه همین است.

لازم نیست از آنچه که فکر می‌کنیم در وجودمان اشتباه و بعد است خلاص شویم. اگر فرض کنیم که از عشق خالص ساخته شده ایم، با خودمان و دیگران رابطه همراه با آرامش پیدا خواهیم کرد.

 هنگامی که خود را همانگونه که هستید درک می کنید و می پذیرید، تمامی اطرافیانتان نیز از این مسئله سود خواهند برد. این هدیه ای است برای افرادی که پیرامونتان زندگی می‌کنند چرا که آنها نیز احساس خوبی خواهند داشت. همه به دنبال این هستند که درباره آنچه هستند احساس خوبی داشته باشند، همه می‌خواهند احساس با ارزش بودن داشته باشند. این چیزی است که در این کتاب در دسترس شما قرار خواهد گرفت و پس از انجام تمرین های هر فصل از کتاب باید انتظارش را داشته باشید. دوست داشتن آنچه از آن نفرت داشتیم، دوست داشتن آنچه از آن می ترسیم و دوست داشتن آنچه به ما آسیب می‌رساند کار ساده‌ای نیست؛ معمولاً چسبیدن به دردهای گذشته ساده تر از بهبود این لحظه است اما تنها راه رسیدن به آینده ای که آرزویش را داریم کامل کردن دردهای گذشته است پذیرفتن و در آغوش کشیدن گذشته است که موجب می‌شود آینده چیزی متفاوت از گذشته باشد. با پذیرفتن آن چه هستیم است که می توانیم خود واقعی مان را به تکامل برسانیم. هنگامی که درک میکنیم تمامی اجزای وجودمان به سوی کمال در حرکت است، خودمان را دوست خواهیم داشت. در این زمان خواهیم توانست طبیعی و واقعی باشیم؛ در این مسیر است که بدون تردید به آنچه می خواهیم می رسیم و آنچه داریم را دوست میداریم. در این جایگاه حقیقت است که خود واقعی مان از تاریکی وجودمان متولد خواهد شد.

مشخصات کتاب

  • عنوان: جوجه اردک زشت درون
  • نویسنده: دبی فورد
  • مترجم: فرشید قهرمانی
  • ناشر: بنیاد فرهنگ زندگی
  • تعداد صفحات: ۲۱۷
  • قیمت: ۳۷۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *