معرفی کتاب دروغ های مسلح

در دنیای امروز، چالشی که در پیش روی ما قرار دارد، در واقع کنکاش در مورد حقیقت است. حقیقتی که گاه ممکن است بسیار دستکاری شود. دروغ های مسلح – شیوه های اندیشیدن انتقادی در عصر پساحقیقت – کتابی است که به ما کمک می کند دید بهتری نسبت به حقیقت پیدا کنیم.

پشت جلد کتاب دروغ های مسلح آمده است:

آنچه دروغ ها را مسلح می سازد، نه رسانه ها هستند و نه فیس بوک در آن نقشی دارد، بلکه آن مسئله ای که می تواند خطرناک باشد، میزان شدت باور و اعتقاد ماست. مواردی که از جانب ما برچسب غیرقابل سوال می خورند و دارای اطمینان حداکثری از طرف ما خواهند بود.

دروغ های مسلح یک کتاب پرفروش در سطح جهانی است و همچنین برنده ی جایزه ی کتاب تجاری سال ۲۰۱۷ شده است.

انتشارات کتاب کوله پشتی این اثر را با اجازه ى رسمى نویسنده و ناشر (خرید حق انتشار در ایران) چاپ کرده است.

این کتاب راهنمایی است برای شناسایی انواع مختلف دروغ ها و مغلطه هایی که توسط رسانه های مختلف منتشر می شود. این رسانه می تواند تلویزیون، روزنامه، وب سایت، کتاب، مقالات، شبکه های اجتماعی و… باشند.

دروغ های مسلح در سه بخش اصلی نوشته شده است که در ابتدای هر بخش یک نقل قول هم آمده است:

  • بخش اول: ارزیابی اعداد

چیزهایی که نمی دانی برای تو دردسری پدید نخواهند آورد، بلکه چیزهایی برای تو اسباب دردسر می شوند که از آن ها مطمئن هستی، ولی آن ها تغییر کرده اند و تو در خواب خوش بوده ای. -مارک تواین

  • بخش دوم: ارزیابی لغات

دروغی که نیمی از آن حقیقت دارد، یکی از سیاه ترین دروغ هاست. -آلفرد، لرد تنیسون

  • بخش سوم: ارزیابی جهان

طبیعت فقط به ما اجازه می دهد تا احتمالات را بررسی کنیم و به همین خاطر است که علوم هنوز سر پا ایستاده و فرونپاشیده است. -ریچارد فاین من

دنیل جی. لویتین، نویسنده کتاب، با اشرافی که بر مباحث حوزه علوم شناختی دارد و با بهره‌گیری از منطق، زبان‌ شناسی، علوم آماری، روانشناسی و تحلیل گفتمان، توانسته است شیوه و گفتمان انتقادی ساده ولی مؤثر و کاربردی را در رابطه با مسائل اخبار دروغ و مغلطه ها در فضای بدون کنترل دنیای مجازی، اختیار کند.

قبل از هرچیزی به این نکته اشاره کنم اگر از مباحث ریاضی مثل آمار و احتمالات بیزار هستید، شاید این کتاب دیدگاه شما را نسبت به آن ها تغییر دهد چون موضوعی که در مورد این کتاب بسیار به چشم میاد، زبان شفاف نویسنده در توضیح دادن مسائل پیچیده است. لویتین یه جوری آمار و احتمال رو در قالب مثال توضیح میده که من به شخصه دوست داشتم به دوران دانشگاه برگردم و دوباره آمار و احتمالات بخونم! اما از این نکته هم غافل نشویم که برای درک تکه هایی از این کتاب دانستن یک مقدار آمار و احتمال بد نیست.

کتاب دروغ های مسلح یک کتاب در مورد تفکر انتقادی، سفسطه و استدلال محسوب میشه که به نظر میاد خواندن آن در این دنیای پیچیده پر از اخبار ضروری می باشد.

شاید نکته اصلی این کتاب این باشد که خوش باوری را کنار بذاریم و یکم عمیق تر فکر کنیم. حقیقتش بعد از خواندن دروغ های مسلح سخت میشه به رسانه ها اعتماد کرد. نسبت به هر خبری مشکوک می شوید و دوست دارید دوباره در مورد آن فکر کنید که به خودی خود چیز بدی نیست، اما اگر آدم سخت گیری باشید، با خواندن این کتاب سخت گیرتر می شوید.

یک نکته مثبت دیگر در مورد این کتاب مثال هایی است که نویسنده استفاده می کند. بیشتر مثال های این کتاب واقعی هستند و نویسنده علاوه بر بررسی و کشف دروغ های پنهان در آن ها، مرجع آن ها را نیز آورده است.

قسمتی از متن کتاب:

این کتاب در مورد این است که چگونه مشکلات را با حقایقی که با آن ها مواجه هستیم، مشخص کنیم؛ مشکلاتی که ممکن است منجر به یک نتیجه گیری اشتباه بشوند.

اندیشه ی انتقادی به معنای این نیست که ما همه چیز را بی اعتبار بشماریم، بلکه به معنای این است که می توانیم میان ادعاهایی با مدارک و شواهد، و ادعاهایی که هیچ گونه مستنداتی برای اثبات آن ها وجود ندارد، تفاوت قائل شویم.

متاسفانه بسیاری از مردم به خاطر هراس از اعداد نمی توانند به درستی در مورد اعداد و ارقام فکر کرده و تصمیم گیری کنند.

اگر شما می خواهید به وسیله ی آمارها دروغ بگویید و قصدتان را پنهان کنید، میانگین متوسط قد افراد را در کنار زمین بسکتبال به دست آورید. در مورد درآمدها می توانید به وسیله ی نمونه برداری نزدیک دفاتر بیکاری نظرسنجی کنید و اگر می خواهید از مبتلایان به سرطان ریه در ایالتی نمونه برداری کنید، فقط از کسانی که در کنار کارخانه های ذوب آهن زندگی می کنند، نمونه گیری کنید. مطمئن باشید اگر شیوه ی گردآوری نمونه هایتان را فاش نکنید، هرگز کسی آن را نخواهد فهمید.

احتمالات به ما این اجازه را می دهند که حوادث آینده را مورد سنجش قرار دهیم و کمکی مهم در تصمیم گیری های منطقی به ما می کنند. بدون احتمالات، ممکن است ما توسط حکایت ها و افسانه ها اغوا شویم.

جهان پر از اتفاق های عجیبی است که خیلی وقت ها اتفاق می افتند، اما زمانی که دو چیز با هم تغییر می کنند، به این معنا نیست که یکی سبب دیگری است و یا حتی مربوط به آن می شود و ممکن است عاملی ناشناخته پشت پرده ی تمام این ماجراها وجود داشته باشد.

این جهان آشفته جایی مناسب باری اتفاق ها و تصادف هایی است که شاید هیچ معنای خاص و قابل فهمی را در بر نداشته باشند. اگر شما دوستی دارید که سال ها از او بی خبر هستید و درست زمانی که به او فکر می کنید، آن شخص به شما تلفن می زند، بدین معنا نیست که یکی از شما دو نفر قدرت ذهن خوانی دارید.

یکی از ویژگی های شگفت انگیز شناخته شده ی انسان این است که اگر برای یک بار ادعا و یا اندیشه ای را باور کرد، حتی اگر مستنداتی بی چون و چرا و برهانی علمی بر علیه آن ها باشد، برای او سخت است که دست از آن بردارد.

مشخصات کتاب

  • کتاب دروغ های مسلح
  • نویسنده: دنیل جی. لویتین
  • ترجمه: ابراهیم رهنما
  • انتشارات: کتاب کوله پشتی
  • تعداد صفحات: ۳۴۴
  • قیمت : ۴۷۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *