معرفی کتاب دزیره

دزیره مشهورترین رمان آن‌ماری سلینکو، نویسنده اتریشی – آلمانی است. سلینکو در این اثر، روایتی از زندگی دزیرهکلاری ارائه می‌دهد. دزیره‌ای که در ابتدا عاشق ناپلئون می‌شود اما پس از اینکه ناپلئون دلش را می‌شکند، ملکه‌ی سوئد می‌شود.

از زندگی شخصی ناپلئون بناپارت، نخستین امپراطور فرانسه، چقدر می‌دانید؟ از خاندان سلطنتی سوئد چطور؟ همیشه اطلاع‌داشتن از زوایای پنهان زندگی خصوصی برخی از افراد مشهور و به‌نام برای بیشتر مردم جذابیت و تازگی داشته است. حال اگر این زندگی شخصی در قالب کتابی با نثر پُرکشش و جذاب به مخاطب ارائه شود، خواننده‌ٔ کتاب نه‌تنها از زندگی این شخص و فرازوفرودهایش آگاه می‌شود، بلکه لذت خواندن کتابی را با موضوع اجتماعی و تاریخی تجربه می‌کند.

در مورد چرایی انتخاب سوژه کتاب باید ابتدا با نویسنده اثر بیشتر آشنا شویم. ماری سلینکو سال ۱۹۱۴ در بحبوبهٔ جنگ جهانی اول در وین به‌دنیا آمد. او در جوانی در دانشگاه وین در رشته‌ٔ تاریخ مشغول به تحصیل شد و بعد از ازدواج، در کشور همسرش، یعنی دانمارک اقامت کرد. در جنگ‌ جهانی‌ دوم، بعد از اشغال دانمارک توسط ارتش نازی‌ها به‌همراه همسرش به سوئد رفتند و در آنجا ساکن شدند. در این زمان، او به تحقیق در مورد خاندان سلطنتی سوئد (که هم‌اکنون هم بر این کشور حکومت می‌کنند) پرداخت که با دزیره آشنا شد و پس از ۵ سال پژوهش، تصمیم به نوشتن زندگی‌نامه‌ٔ اوژنی دزیره کلاری گرفت. دزیره دختر یک تاجر ابریشم و اهل مارسی فرانسه بود که در نوجوانی نامزد ناپلئون بناپارت معروف بود. جزئیات این بخش از زندگی او به‌قدری جذابیت داشت که همه‌چیز را برای دست‌به‌قلم کردن سلینکو به‌منظور نوشتن یک رمان تاریخی با پس‌زمینه‌ٔ عاشقانه فراهم کرد.

کتاب به‌صورت مجموعه‌ای از خاطرات، از زمان نوجوانی تا میان‌سالی دزیره از زبان خود او روایت می‌شود. شخصیت دوست‌داشتنی دزیره و البته زندگی پرفرازونشیبش که با زندگی افراد مهمی در زمان خودش در تاریخ فرانسه گره خورده است، این کتاب را به یک اثر پرکشش تبدیل کرده است. همچنین در این کتاب خواننده فرصت دارد تا همزمان با مطالعه زندگی‌نامه دزیره، مروری بر تاریخ فرانسه در زمان قبل و بعد از ناپلئون بناپارت و آشنایی مختصری هم با خاندان سلطنتی سوئد داشته باشد که هم‌اکنون بر این کشور حکومت می‌کنند.

روایت شخصیت ناپلئون بناپارت از منظر دزیره که نامزد سابق او بوده، جالب‌توجه است. همچنین توصیفات بسیاری از زندگی اشرافِ آن زمان فرانسه و خانواده ناپلئون به جذابیت رمان افزوده است.

داستان از آنجا شروع می شود که برادر ناپلئون در زمانی که او تنها یک سرباز ساده بود با خواهر دزیره ازدواج می کند و از آن پس دزیره کلاری و ناپلئون به هم دل می بندند و پس از مدت ها نامزد هم می شوند. از این دلبستگی زمان زیادی نمی گذرد تا اینکه بعد از دو سال ناپلئون نامزدی خود را به هم می زند و علی رقم قول و قرارهای خود با دختر دیگری ازدواج می کند. بدعهدی ناپلئون قلب دزیره را می شکند به قدری او در نامه ای به ناپلئون می نویسد که: تو زندگی مرا به سوی بدبختی هدایت کردی اما من هنوز هم راهی برای فراموش کردن تو نمی بینم!

دزیدریا یا همان فرانسیس کلاری پس از به هم خوردن نامزدی اش با ناپلئون با ژنرال ژان باتیست برنادوت ازدواج می کند و از اینجا داستان به سمت و سوی جذاب تری سوق داده می شود که شما را دعوت به خواند آن می کنیم. 

لحظه هایی از تاریخ هیچ گاه از عشق خالی نبوده است و آنگاه که عشق به تاریخ ورود پیدا می کند تاریخ رنگ و بوی تازه ای به خود می گیرد و شوری دیگر می انگیزد.

من مایه ننگ و رسوایی فامیل هستم

پس از ننگ و رسوایی فامیل، اتفاقات زیادی رخ داده. نمی‌دانم چگونه همه را شرح بدهم. قبل از هر چیز اتیین آزاد شده و هم اکنون در طبقه پایین در اطاق غذاخوری با مادرم، ژولی و سوزان نشسته و چنان با عجله و اشتها غذا می‌خورد که گویی ماه‌ها رنگ غذا را ندیده است، در صورتی که بیش از سه روز زندانی نبوده.

ثانیاً با مرد جوانی که دارای صورت قابل توجه و نام بسیار مشکل و غیرقابل تلفظی است ملاقات کردم. نام یوناپات، بوناپارت، چیزی نظیر این اسامی است.

ثالثاً: آن پایین همه از من عصبانی هستند. مرا مایه ننگ فامیل خطاب کرده و با تغیُّر مرا به اطاق خوابم فرستادند. آنها مراجعت اتیین را جشن گرفته‌اند و با وجود این که مراجعه و ملاقات آلبیت اصولاً با پیشنهاد من بوده همه مرا سرزنش و ملامت می‌کنند و هیچ کس نیست که بتوانم با او درباره همشهری بوناپارت صحبت کنم. اسم بسیار مشکلی است هرگز نمی‌توانم به خاطر بیاورم. راستی کسی نیست که من بتوانم در مورد این مرد جوان با او گفتگو کنم، ولی پدر خوب و عزیز من می‌دانست چقدر به انسان سخت می‌گذرد اگر منظور او را نفهمند و یا بد تعبیر کنند. به همین علت این دفتر خاطرات را به من داد.

تاریخ بشر مجموعه ای از سرنوشت های افراد است، تنها مردانی که عهده دار امضای احکام و فرامین هستند و از بهترین و کارامدترین شیوه های کاربرد توپ ها آگاهند و می دانند چه وقت و چگونه آن ها را آتش کنند، سرنوشت جهان را نمی سازند، به گمان من دیگر مردمان نیز از شمار بنیادگران تاریخ بشریتند؛ تمامی مردان و زنانی که آماج گلوله قرار می گیرند و یا سرهاشان از پیکرهاشان جدا می گردد؛ تمام آنانی که امیدوارانه زندگی می کنند، عشق می روزند و سرانجام می میرند، سازندگان تاریخ بشری هستند.

مشخصات کتاب

  • عنوان: دزیره
  • نویسنده: آن ماری سلینکو
  • ترجمه: پرویز شهدی
  • انتشارات:مجید
  • تعداد صفحات: ۴۸۰
  • قیمت۸۵۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *