معرفی کتاب دعا برای ربوده شدگان

کتاب «دعا برای ربوده‌شدگان» اثر «جنیفر کلمنت» در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. داستان این کتاب روایت زندگی زنان و دخترانی‌ است که در نابرابری‌ها، جرم و جنایت‌های یک جغرافیا محصورشده‌اند. «جنیفر کلمنت» در این داستان که در مکزیک رخ می‌دهد کمدی سیاهی را روایت می‌کند که در آن اعجاز ایستادگی انسان در عمق فاجعه دیده می‌شود. او تصویر خیره‌کننده‌ی زنانی را به جهان نشان می‌دهد که در پیامدهای جنگی نابرابر قرارگرفته‌اند. این کتاب در طی سه بخش و بیست‌وهشت فصل نگاشته شده است و آن‌چنان جذاب و پرکشش است که خواننده را مجاب می‌کند که بی‌وقفه داستان را بخواند.

جنیفر کلمنت، داستان‌نویس اهل مکزیک بر این باور است که با ادبیات می‌تواند دنیا را تغییر دهد. او با این اندیشه‌ داستانی واقعی از جنس نابرابری که در هر مختصات این دنیا در حال وقوع است، را آفریده است. او نابرابری و ظلم به زنان در جامعه‌ی مکزیک را با قلمی پرنفوذ در داستان دعا برای ربوده‌شدگان به تصویر کشیده و فریاد آن را به گوش همه‌ی جهانیان رسانده است. داستان دعا برای ربوده‌شدگان قصه‌ای پرقدرت است که از سوی آیریش تایمز، روزنامه‌ی ایرلند به‌عنوان بهترین کتاب سال انتخاب شد.

لیدی‌دی‌ گارسیا دختری پرشور، باهوش و شوخ‌طبع است اما در دنیایی متولد شده که دختر بودن خطرناک است. در روستایی در مکزیک که در سایه درگیری‌های باندهای مواد مخدر قرار دارد. مردم هر روز در حاشیه روستا جنازه‌هایی را پیدا می‌کنند که قربانی سرکرده‌های باندهای موادمخدر شده‌اند. مادرها سر دخترهایشان را می‌تراشند، به آنها لباس پسرانه می‌پوشانند و آنها را زشت و کثیف نگاه می‌دارند تا از تعرض قاچاقچیان در امان باشند و وقتی ماشین‌های شاسی‌بلند سیاه سرمی‌رسند، لیدی‌دی و دوستانش مثل حیوانات به سوراخ‌هایی که در حیاط کنده‌اند پناه می‌برند تا از دید جانیان دور بمانند.

در این داستان لیدی‌دی، ماریا، پائولا و دوست دیگرشان استفانی را در مسیر شکفتن از کودکی به نوجوانی و رهسپار شدن به سوی سرنوشت‌هایی متفاوت در سرزمینی خوفناک همراهی می‌کنیم.

«دعا برای ربوده‌شدگان» یک کمدی سیاه است. جنیفر کلمنت در رمان، تصویری زنده و اثرگذار از زنان روستاهای مکزیک ارائه می‌دهد و در واقع این رمان کاوشی خیره‌کننده در پیامدهای جنگی نابرابر است. داستانی فراموش نشدنی درباره دوستی، خانواده و اراده.

مادر گفت که هیچ وقت برای عشق، سلامتی یا پول دعا نکن. اگر خدا بفهمد که واقعا چه می خواهی، آن را به تو نخواهد داد.پدرم که رفت مادرم زانو زد و گفت:برای قاشق ها دعا کن.

کتاب «دعا برای ربوده‌شدگان» را «میچکا سرمدی» به فارسی ترجمه کرده و «نشر چشمه» آن را در سال ۱۳۹۳ منتشر کرده است. کتاب الکترونیکی «دعا برای ربوده‌شدگان» در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «میچکا سرمدی» اولین مواجهش با این کتاب زمانی بوده است که ۲۵۰ دخترمدرسه‌ای را در نیجریه می‌ربایند و او با شنیدن این خبر انگیزه می‌گیرد تا کتاب را ترجمه کند. از کتاب‌های دیگر این مترجم می‌توان به «خانه» اثر «تونی موریسون»، «شبی عالی برای سفر به چین» اثر «دیوید گیلمور» و «پیله و پروانه» اثر «ژان دومینیک بوبی» اشاره کرد.

مادرم مدام این حرف را تکرار می کرد که زندگی به هیچ نمی ارزد و یک ترانه معروف قدیمی را مثل قسمتی از یک دعا می خواند:<<اگر می خواهی فردا مرا بکشی،چرا امروز نه؟

کتاب «دعا برای ربوده‌شدگان» برای همه‌ی علاقه‌مندان به داستان و رمان جذاب است. این کتاب نماینده‌ای از کشورهای آمریکای جنوبی و ادبیات لاتین است به همین دلیل اگر تا امروز کتاب‌های این منطقه را مطالعه نکرده‌اید با خواندن این داستان می‌توانید قدم در مسیر زندگی مردم این ناحیه بگذارید و اندازه‌ی دویست صفحه با آن‌ها همراه شوید. ادبیات لاتین یکی از غنی‌ترین بخش‌های ادبیات جهان است که داستان‌های بلند و کلاسیک بی‌شماری را شامل می‌شود و داستان «دعا برای ربوده‌شدگان» فرزند تازه متولد شده‌ی این ادبیات است.

مشخصات کتاب

  • عنوان: دعا برای ربوده شدگان
  • نویسنده:جنیفر کلمنت
  • ترجمه: میچکا سرمدی
  • انتشارات: چشمه
  • تعداد صفحات:۲۰۹
  • قیمت : ۳۶۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *