معرفی کتاب دورنمای کاسل راک

این مجموعه شامل چهار داستان تاریخی و اتوبیوگرافی است. بخش اول کتاب زندگی اعضای شاخه لیدلاو از درخت خانوادگی نویسنده را روایت می کند که از خاستگاه اسکاتلندی آنها در قرن ۱۸ آغاز می شود. بخش دوم شامل داستان هایی است با الهام از وقایع در زندگی خودش.

آلیس مونرو را از بهترین نویسندگان داستان های کوتاه در حوزه آمریکا و کانادا می دانند .
او در دهم جولای ۱۹۳۱ در وینگهام انتاریو متولد شد پیش از ازدواج عالی آالیس لیدولا نام داشت.در سال ۱۹۶۸ اولین مجموعه داستان خود را جمع آوری کرده که رقص سایه‌های شاد نام داشت و بزرگترین جایزه ادبی کانادا را به دست آورد. جایزه بوکر در سال ۲۰۰۹ جایگاه ادبی وی را تثبیت کرد و در سال ۲۰۱۳ توانست مهمترین جایزه ادبیات جهانی یعنی نوبل ادبیات را به خود اختصاص دهد.

معتقدند داستان‌هایش بر شرایط و روابط روزمره زندگی انسانی متمرکز است . داستان هایش بسیار پتانسیل تبدیل شدن به فیلمنامه را دارند. مونرو به مفاهیم کلی می پردازد ، اما در عین حال جزئیات مکالمات و رفتارهای متقابل شخصیت‌های داستان مانند هر کلیت دیگری چنان قابل تعمق است که به سادگی نمی شود از کنارش گذشت. علامت سوال‌های اسرار داستان‌هایش تا چند روز برای خواننده پررنگ باقی می‌ماند . زبان مکالمات ، هر احساسی را می‌تواند شامل شود. از لحن‌های کنایه‌آمیز و ترفندهای مزاح طلبانه گرفته تا شیطان صفتی و درک فضاهای خشم آلود همه از مزیت‌های پرداختن به فضاسازی مختص اوست . روانشناسی منطقی مونرو ، از دیگر ویژگی های با ارزش نوشته ها اوست. منطقی از آن رو که حتی غیر منطقی ترین رفتارها را با فضاسازی اش می‌توان پذیرفت . مونرو به‌خوبی زمان افعال را تغییر می دهد تا با فلاش بک ها خواننده مستقیماً در جریان داستان قرار بگیرد.

در داستان دورنمای کاستل راک با نقل داستان با افعال زمان حال مسئله تاریخ را بسیار ملموس و شیرین جلوه می دهد . می گویند طرح داستان در داستان‌های مونرو برایش در درجه دوم اهمیت دارد و رویدادها اندکند. موقعیت‌های احساسی آنی داستان هایش شبیه به شیوه دستان‌های چخوف است که از همین حیث هم با چخوف یک شیوه می‌دانند. چهار داستان حاضر از سری داستان هایی است که در مجله اینترنتی نیویورکر به چاپ رسیده است.

آلیس مونرو تاریخچه خانواده خود را به یک داستان تخیلی با شکوه تقسیم می کند. پسر جوانی به قلعه راک ادینبورگ منتقل می شود ، جایی که پدرش به او اطمینان می دهد که در یک روز روشن می تواند آمریکا را ببیند ، و او یک تصویر خیالی از رویای پدرش در ذهنش می سازد. در ادامه داستان ، با تبدیل شدن رویا به واقعیت ، دو خواهرزاده احساسات بسیار متفاوتی از شور و شوق در سفر طولانی به جهان جدید تجربه می کنند. یک نوزاد گمشده و به طرزی جادویی دوباره در سفری از یک اقیانوس آرام در ایتالیا به مرز کانادا ظاهر می شود.

داستانهای دیگر در قلمروهای آشنا مونرو ، شهرها و حومه های اطراف دریاچه هورون اتفاق می افتد ، جایی که گذشته ها از دریچه زمان حال مانند تکه هایی از یخچالهای طبیعی در منظره به نمایش در می آید و احساسات قوی در زیر سطح این کوه یخ با حوادث و رفت و آمدهای معمولی برانگیخته می شوند.

این کتاب کمی ما را به یاد کتاب مونگرو ، خدمتکار گدا،می اندازد ، که بسیار نزدیک به یک رمان است به این دلیل که زندگی یک شخصیت واحد را از طریق یک سری داستان ، از کودکی تا میانسالی دنبال می کند. این مجموعه شامل داستان های اجداد اسکاتلندی راوی ، از سال ۱۶۹۵ شروع می شود و تمام مراحل را از طریق پیری راوی و حتی یک پیش زمینه مرگ طی می کند. مونرو در مقدمه خاطرنشان می کند که داستان ها داستانی هستند ، اما همچنین به تجربه شخصی او نزدیک ترند.

نیمه اول کتاب بر خانواده راوی متمرکز شده است ، داستان های افسانه ای اجداد او که نزدیک به قهرمانان قومی هستند ، یک گذرگاه خیالی آتلانتیک توسط گروهی از اعضای خانواده ، تلاش می کند خانه را از شاخ و برگ اضافی پاک کند . و سرانجام و تلاشهای ناامیدکننده پدر و مادر خودش برای تأمین درآمد.

داستانهای نیمه دوم در مورد تجربیات شخصی راوی از تمایزهای خانوادگی ، اشتیاق ، کار و کلاس ، ازدواج ، منظره و تغییر ، تاریخ.

داستان های کوتاه مونرو با جمله ای منحصر به فرد، انتخابی اشتباه که مسیر زندگی را تغییر می دهد و درکی ناگهانی توسط شخصیت ها به وجود می آیند.

کتاب شامل چهار داستان :

  • دورنمای کاسل راک
  • چهره
  • حفره های عمیق
  • بعد

مشخصات کتاب

  • عنوان: دورنمای کاسل راک
  • نویسنده: آلیس مونرو
  • ترجمه:زهرا نی چین
  • انتشارات:افراز
  • تعداد صفحات: ۱۶۵
  • قیمت :۱۸۰۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *