معرفی کتاب ساندویچ ژامبون

کتاب ساندویچ ژامبون از زبان یک کودک روایت می‌شود و به نوعی اتوبیوگرافی خود بوکوفسکی (بوکفسکی) نیز تلقی می‌شود.چارلز بوکوفسکی کتاب خود را «به همه پدرها» تقدیم کرده ولی در همان ابتدای کتاب می‌توان به طعنه‌آمیز بودن کارش پی برد.

رمان ساندویچ ژامبون (Ham On Ray) یک شبه اتوبیوگرافی است عده​ای معتقدند بوکوفسکی با این عنوان به زندگی خودش اشاره دارد که مانند تکه گوشتی میان دو نان گیر افتاده. در واقع این کتاب طنزی سیاه و تلخ است که در پس ظاهر خنده‌دار خود می‌تواند اشک به چشم خواننده بیاورد.

در این اثر شاهد سرنوشت پسر بچه‌ای می‌باشیم که داخل محله‌های فقیرنشین و تهی‌دست شهر دوران بحران‌های اقتصادی و جنگ با سختی‌ها درگیر خواهد بود. پدر و مادرش دلشان می‌خواهد که او به‌جایی برسد، پدرش می‌خواهد او مهندس شود ولی هیچ زمان رفتار خوبی با او نداشته‌اند. پدرش به طور مرتب و پشت سر هم کتکش می‌زند.

این پسر که هنری چیناسکی نام دارد (نامی که بوکوفسکی برای خودش در کتاب ها برگزیده است. در کتاب هالیوود هم نقش اول چیناسکی نام دارد.) تلاش می نماید بزرگ و خشن شود و اعتبار کسب کند. داخل مدرسه به سبب قیافه زشت و جوش های ناجورش شانس بسیاری نداشته و درس نمی خواند.

هرکسی می توانست خوب باشد، اینکه جرئت نمی خواست!

وکوفسکی زندگی پر فراز و نشیبی داشته است. او کارهای موقتی و کم در آمد انجام می‌داد تا اینکه در سال ۱۹۶۹ با حقوق مادام العمر صد دلار در ماه باز نشسته شد و متمرکز شروع به نوشتن کرد. چارلز بوکوفسکی در سال ۱۹۹۴ در گذشت. بر سنگ مزارش نوشته «تلاش نکنید.» لیندا لی بوکوفسکی می‌گوید منظور این جمله این است که «اگه شما تمام وقت‌تان را برای تلاش کردن صرف کنید، تمام چیزی که در زندگی  انجام دادید تلاش کردن بوده.» این طرز فکر در بسیاری از داستان‌های بوکوفسکی حضور دارد. در کتاب ساندویچ ژامبون می‌شود مرحله به مرحله پاگرفتن این نگاه را در خلال زندگی هنری چینانسکی دید.

خیلی خب خدا، فرض می کنیم تو واقعا مرا در این شرایط قرار داده ای تا امتحانم کنی. تو مرا با مشکل ترین امتحان ها یعنی پدر و مادر و جوش هایم به آزمون کشیدی. فکر کنم امتحانت را قبول شدم… کشیش به ما گفت که هیچ وقت شک نکنید. به چی شک نکنیم؟ همیشه بیش از حد به من سخت گرفته ای، پس من ازت می خواهم که بیایی پایین و شک مرا برطرف کنی!

من همیشه همنشین خوبی برای خودم بوده ام.

اطلاعات کتاب 

  • کتاب ساندویچ ژامبون
  • نویسنده: چارلز بوکوفسکی
  • ترجمه: علی امیرریاحی
  • انتشارات: نگاه
  • تعداد صفحات: ۴۰۰
  • قیمت :55000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *