معرفی کتاب سایکوسیس ۴:۴۸

اگر خواننده این نمایشنامه هستید ، یعنی دنبال دردسر می گردید و هوس کرده اید قوای اندیشه و خیالتان را برای ساعتی به چالش بکشید . اولین چالش ، دشواری گنجاندن متن سایکوسیس ۴:۴۸ در قالب یک ژانر است . سخت است تصمیم بگیریم که آیا این متن نمایشنامه است یا شعر یا وصیتنامه سارا کین و یا هذیان های بی هدف روحی افسرده و تب دار.


همین موضوع دست خواننده را باز می گذارد تا فعالانه بخواند ؛ یعنی همزمان و همراه با نویسنده بنویسد ، جای های خالی و ابهامات متن را بسته به برداشت خود پر کند و اگر متن را نمایشنامه می داند ، آن را در ذهن خود و به دلخواه خود کارگردانی کند ؛ چرا که اگر سایکوسیس ۴:۴۸ نمایشنامه باشد ، شخصیت‌هایش نامی ندارند و هیچ توضیحی درباره آرایش صحنه و بازیگران در آن داده نشده است . تصمیم می‌گیرد چه کسی را جای کدام صدا در نمایشنامه بگذارد و آیا یکی از صداها را از آن خود کند یا نه.


این نمایشنامه به قلابی شبیه است که خواننده را به اعماق روان خود می اندازد و چه بسا با آن افکار و اندیشه هایی را شکار کند که سالیان سال است در آن ژرفنا ، دور از دسترس ذهن آگاه به هستی راز آلوده شان ادامه می دهند. سایکوسیس ۴:۴۸ همانطور که از نامش بر می آید یک درام روانی است شامل گفت وگوهای ذهنی که با خود محبوس شده است . تمام دریچه های این ذهن به جهان و مردمان بیرون مسدود شده اند.


هر از گاهی دریچه ای کوچک گشوده می‌شود و این ذهن دور افتاده بیهوده تلاش می‌کند از طریق زبانی مشترک با ذهن‌های دیگر ارتباط بگیرد ،ولی تلاش بی فایده است و آخرین روزنه‌های ارتباط مسدود می‌شوند تا ذهن افسرده با خود تنها بماند . صدای روح منتظری که از خلال سطور نمایشنامه به گوش می رسد ، صدایی منتقد است که از رسوم جامعه ای که در آن می زیسته گله می کند . صدایی است که خود را به جداره های قفس تنگی می کوبد که دنیای رسانه ، اخلاق متعارف و علم پزشکی برای او ساخته اند و نومیدانه آخرین کلمات عاصی اش را فریاد می‌زند.


بحرانی که نویسنده به آن دچار است ، بحرانی است که شاید هم اکنون گریبانگیر ایم گریبانگیر من یا اطرافیانم هم باشد . چه خوب که یکی از این ذهن های محبوس ، سارا کین شاعر و نویسنده ، در آستانه کوچ از زندان خود ، این زندان و زندان بانانش رابه معرفی کرده است !تاملات او شاید حرف دل خیلی از آنانی باشد که دیری است سکوت کرده‌اند . ۴:۴۸ نمایشی است که هم اکنون بر صحنه‌ ی ذهن های افسرده ی پنهان از ما ، اگر نه در ذهن خودمان، در حال اجراست.


موخره نمایشنامه ، نیمی از حجم کتاب را به خود اختصاص داده ،بسیار جامع و روشنگر است و خواندن آن ،به ویژه به مخاطبانی که علاقه مند یا هنر جو یا دانشجوی تئاترند ، توصیه می‌شود .

مشخصات کتاب

  • عنوان: سایکوسیس ۴:۴۸
  • نویسنده: سارا کین
  • ترجمه: عرفان خلاقی
  • انتشارات: بیدگل
  • تعداد صفحات: ۱۲۱
  • قیمت : ۱۵۰۰۰ تومان
  • این مطلب برگرفته از مجله رود شماره ۲ به قلم گلناز سرکار فرشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *