معرفی کتاب سرباز خوب

فورد مادوکس فورد نویسنده، شاعر و رمان‌نویس اهل بریتانیا بود. از مشهورترین آثار او می توان به همین رمان سرباز خوب (۱۹۱۵) اشاره کرد. این اثر بر بسیاری از نویسندگان جنبش هنری نوگرایی و ادبیات نوگرا موثر بوده است.

فورد در ویمبلدون چشم به جهان گشود. پدرش آلمانی و مادرش انگلیسی بودند. او بزرگترین فرزند در میان سه بچه بود. اسم این نویسنده در ابتدا فورد مادوکس هیوفر بود اما پس از جنگ جهانی اول و به خاطر این که هیوفر، بیش از حد آلمانی به نظر می‌رسید، اسم خود را به فورد مادوکس فورد تغییر داد. او در سال ۱۸۸۹ پس از مرگ پدر به همراه برادرش به لندن رفت و در کنار پدربزرگش به زندگی ادامه داد. او هیچ وقت در دانشگاه حضور نیافت.

کتاب سرباز خوب الهام‌بخش آثار چندین نویسنده شناخته شده مانند گراهام گرین بوده است.

پشت جلد این رمان آمده است:

فورد در رمان سرباز خوب با استفاده از ساختاری نو اثری درخور اعتنا و خواندنی ارائه داده است؛ به طوری که برخی منتقدان بر این اعتقادند که سرباز خوب در ردیف ۲۰ کتاب برگزیده قرن به حساب می‌آید. این رمان داستان مدرنیستی دارد و در عین مدرن بودنش می‌تواند به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار کند.

خلاصه کتاب سرباز خوب

کتاب سرباز خوب درباره روابط دو زوج انگلیسی و آمریکایی است که توسط یکی از آن‌ها بیان می‌شود. راوی اول شخص و مرد، داستان را به صورت یادآوری خاطرات، گفته‌ها و شنیده‌هایش روایت می‌کند. کلیت داستان در رابطه با عشق، فریب و خیانت است اما همه‌اش این نیست! نه اشتباه نکنید، سرباز خوب بسیار با کتابی کلیشه‌ای و تکراری فاصله دارد.

عمده‌ترین مسئله داستان فریب است. فریبی که بین زوجین و کل شخصیت‌ها برای مخفی کردن واقعیت و در واقع برای عادی و خوشبخت نشان دادن خانواده در اجتماع است که با توجه به انگلیسی بودن یکی از زوجین و کاتولیک بودن‌شان شدت بیشتری یافته است. همانطور که در کتاب آمده:

فکر می‌کنم جامعه باید ادامه داشته باشد و جامعه فقط زمانی می‌تواند به هستی خود ادامه دهد که طبیعی‌ها و عفیف‌ها و کمی حیله‌گرها رشد کنند و شکوفا شوند و چنانچه طرف پرشور و هیجان خودسر باشد و شریف، محکوم به خودکشی و جنون می‌شود. (رمان سرباز خوب – صفحه ۲۸۱)

در ۳۰ الی ۵۰ صفحه اول، کتاب ممکن است برای‌تان مبهم باشد و متوجه شخصیت‌ها و اتفاقات نشوید اما برای اینکه بهتر با کتاب ارتباط بگیرید خوب است بدانید که راوی از سبک سیال ذهنی بهره برده است. با دانستن این موضوع خیلی بهتر می‌توانید با کتاب کنار بیایید و بعد از مدتی کاملا به بیان راوی عادت کرده و با او همراه شوید و حتی فلاش بک‌ها و این آمد و رفت‌های ذهنی برای‌تان بسیار جذاب می‌شود چون دقیقا همان کاری است که ذهن خودمان در تعریف خاطره‌ها می‌کند!

ذهن سیال و نامطمئن بودن راوی، دو عنصر اصلی تشکیل دهنده چهارچوب و بنای اصلی داستان‌اند. این پدیده زمانی که ما سال نوشتن کتاب را متوجه می‌شویم شگفت‌انگیزتر می‌شود! (۱۹۱۵) چون کتاب به شدت مدرن نوشته شده و در عین مدرن بودن خط داستانی جذابی دارد که مخاطب عام را نیز با خود همراه می‌کند.

کتاب سرباز خوب در عین پیچیدگی داستانی و شخصیتی که دارد به شدت جذاب است و شما را به خوبی دنبال خود می‌کشد و یکی دیگر از چیره‌دستی‌های نویسنده است که رمانی در این حد جدی و هوشمندانه و تخصصی بنویسد اما در قالب یک داستان! که در جذب مخاطب عام هم موفق باشد.

نام کتاب در ابتدا توسط نویسنده «دلگیرترین داستان» انتخاب شده بود و راوی بارها در نقل داستان زندگی‌اش می‌گوید که این دلگیرترین داستان ممکن است (که به واقع هم همینطور است) اما بعد بنا به دلایلی برای فروش بهتر کتاب به سرباز خوب تغییر یافته است. (چاپ اول این کتاب با اسم یک سرباز خوب و چاپ دوم کتاب با اسم سرباز خوب منتشر شده است.)  فیلمی بر اساس این کتاب نیز ساخته شده است.

خواندن این کتاب اگر سرسری نباشد کمک بزرگیست به شناخت ما از انسان‌ها و زندگی. اینکه هر تصمیمی که هر فرد با شخصیت منحصر به فردش می‌گیرد تا کجا می‌تواند آسیب‌زننده باشد و گاهی ما چقدر راحت می‌توانیم خطا‌های یکدیگر را نادیده بگیریم اگر فقط یک لحظه فکر کنیم شاید من هم همین کار را می‌کردم و یا در آخر کتاب به نتیجه اسف بارتری برسیم که ما هم در برابر خطای انسانی به عمد ساکت ماندیم (حتی به قیمت احمق نشان دادن خودمان) چون جایی در دلمان می‌خواستیم ما آن کسی باشیم که این کارها را می‌کند و جراتش را نداشتیم و یا ما بودیم که آنقدر به شخصیت اصلی و ذاتی‌مان افسار زدیم و کنترلش کردیم که حالا از دیدن آزادی یک انسان دیگر و جسارتش در مرتکب گناه شدن لذت می‌بریم و حتی ستایشش می‌کنیم.

بی‌دلیل نیست که این کتاب در لیست کتاب‌هایی که باید قبل از مرگ بخوانیم آمده است. کتابی به شدت قوی هم از نظر پرداخت داستانی و تمام جذابیت‌ها و عناصری که یک داستان خوب باید داشته باشد و هم از منظر روانشناسی و جامعه‌شناسی بی‌نظیر است.

ترجمه کتاب بی‌اشکال نبود اما می‌توان گفت در کل ترجمه خوبی بود.

رمان سرباز خوب به ما یاد می‌دهد فکر کنیم، در قبال آدم‌ها، در قبال شرایط مختلف و به طور کل در قبال زندگی… و کتاب چه وظیفه‌ای بزرگتر و مهم‌تر از این دارد؟ اگر بتواند از پسش بر بیاید… و سرباز خوب توانست.

جملاتی از متن کتاب سرباز خوب

در خانه‌ی خود آدم انگار همدمی درونی تو را روی یک صندلی خاص می‌نشاند، انگار تو را در آغوش می‌گیرد، یا در امتداد یک خیابان حسی ظریف را در تو بیدار می‌کند، یا میبینی چیزی در آنجا تو را به طرف خودش می‌کشد، مخصوصا وقتی همه‌چیز و همه‌کس خصمانه به نظر می‌رسد. به اعتقاد من، این حس بخش مهمی از زندگی است. 

من نمی‌دانم ما وقتمان را چطور می‌گذراندیم. چطور یک نفر وقتش را می‌گذراند؟ چطور ممکن است کسی نه سال در اختیار داشته باشد و چیزی نداشته باشد که بگوید؟ هیچ چیز، هیچ چیز. 

اما آزاردهنده‌ترین – آه به درک می‌گویمش – چیز این است که هر چقدر هم حرف‌هایم را تایید کنید، در واقع هرگز به یک اینچ عمیق‌تر از آنچه نوشتم نمی‌رسید. 

به فکرتان هم نمی‌رسد که این کار چقدر جذاب و دلگرم کننده است. مثل آهنگری که می‌گوید: با دست و پتک هرکاری می‌شود کرد. مثل نانوایی که فکر می‌کند همه‌ی منظومه شمسی دور تحویل قرص‌های نان صبح می‌چرخد و یا رییس اداره پست که معتقد است تنها اوست که جامعه را نگه داشته است، و بی شک این وهم و خیال‌ها برای ادامه و جریان زندگی لازم‌اند. 

ما هم آنقدر می‌ترسیم، آن قدر تنهاییم که نیاز داریم برای بودنمان از بیرون دلگرم شویم یا به هر حال پشتمان به چیزی قرص باشد. کسی را می‌خواهیم تا این باور را به ما بدهد که ارزش زنده بودن. زندی کردن را داریم. 

حدس می‌زنم غرور است که وادارمان می‌کند سینه را جلو بدهیم، استوار بایستیم و سرمان را بالا بگیریم، البته اگر در این دنیا بتوانیم سری بالا بگیریم و خود را برقرار و سرپا نگه داریم. 

عقیده‌ی من این است که در تمام پیوندهای زناشویی یک فاکتور ثابت است – میل به فریب دادن کسی که آدم دارد با او زندگی می‌کند – مثل نقطه ضعفی در شخصیت یا کارت که مدام پنهانش می‌کنی، زیرا زندگی دائمی با کسی که هر لحظه بی صفتی‌ها و کلک‌های ریز و درشت آدم را می‌داند غیر قابل تحمل است. این جور زندگی‌ها یک مرگ واقعی است. دلیل اینکه این همه ازدواج به ناکامی می‌کشد همین است.

توداری و غرور به خودی خود چیزهای مهمی در زندگی نیستند، شاید حتی بهترین چیزها هم نیستند، اما اگر اتفاقی جز خصلت‌های خاص شما باشند و از دست بروند، شما تباه می‌شوید. 

مشخصات کتاب

  • عنوان: سرباز خوب
  • نویسنده: فورد مادوکس فورد
  • ترجمه: زهرا نصرالهی
  • انتشارات: نون
  • تعداد صفحات: ۲۸۴
  • قیمت چاپ چهارم: ۴۰۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *