معرفی کتاب شکار و تاریکی

کتاب شکار و تاریکی رمانی از ادو گاوا رانپو است که یک رمان معمایی – پلیسی محسوب می شود.

ادو گاوا رانپو با نام اصلی هیرائی تارو بنیان گذار ادبیات پلیسی در ژاپن است.

در مقدمه این کتاب آمده است:

راوی در آینه نتیجه گیری استادانه نویسندگی خود گم می شود، بی آنکه راه خروج این هزارتوی افسونگر و چسبناک را پیدا کند؛ هزارتویی که در آن هوس ها و جنایت در یک نیاز زیباشناختی واحد به هم می پیوندند.

قسمتی از متن پشت جلد کتاب:

روزی فرا می‌ رسد که او دیگر نمی‌ تواند فقط به رمان قناعت کند. او که از دنیا و حقارت آن بیزار بود، در نویسندگی پناهگاهی یافته بود که در آن شکوه و جلال تخیلش را به نمایش بگذارد و به همین دلیل رمان‌ نویس شده بود. اما حالا حتی کتاب‌ ها هم برایش سخت کسالت‌ آور شده بودند؛ با کدام محرک تازه از چنگ ملال می‌ گریخت؟ جنایت. 

داستان رمان شکار و تاریکی

نقش اول این رمان خود نویسنده، یعنی رانپو است.

رانپو در حال بازدید از موزه امپراتوری اوئنو با شیزوکو اُیامادا برخورد می کند و در همان لحظه اول شیفته زیبایی این زن به تمام معنا می شود. توصیف نویسنده از برخورد با این زیبایی، در متن کتاب چنین است:

فوراً شیفته اش شدم. رنگ پوستش بسیار سفید بود و من تا آن زمان نظیرش را ندیده بودم (اگر پریان دریایی قصه ها وجود داشته باشند، بی شک به او شباهت دارند). چهره اش شکل بیضیِ چهره های قدیم را داشت؛ ظرافتی نازک و شکننده تمام چین و شکن های اجزای صورتش را در بر می گرفت؛ ابروهایش، بینی اش، و حتی گردن و شانه هایش…

پس از این برخورد، رانپو وارد زندگی شیزوکو می شود و خود را درگیر حل معمای قتلی می کند که یک نویسنده دیگر رمان های پلیسی – شونِدی اوئه – مرتکب شده است اما…

شونِدی اوئه در سبک نوشتن رقیب رانپو محسوب می شود. و نویسنده این تضاد را در ابتدای کتاب چنین توصیف می کند:

معتقدم اصولا دو نوع نویسنده رمان‌های پلیسی وجود دارد: آنهایی که طرفدار «مجرم» هستند و آنهایی که طرفدار «بازرس»اند. گروه اول، با اینکه می‌توانند داستانی کوتاه و فشرده را پیش ببرند، سعادت خود را تنها در توصیف بی‌رحمی بیمارگونه جنایت می‌یابند. برعکس، گروه دوم هیچ اهمیتی به این مساله نمی‌دهند؛ در نگاه آنها فقط ظرافت اقدامات عقلانی بازرس اهمیت دارد. شوندی اوئه، مردی که در بطن قصه من قرار خواهد داشت، نویسنده‌ای است که به مکتب نخست تعلق دارد؛ اما من خودم را بیشتر نماینده گروه دوم می‌دانم. 

شکار و تاریکی یک رمان فوق العاده معمایی است که پیشنهاد می کنم با دقت و با هوشیاری تمام آن را مطالعه کنید و از هیچ دیالوگ یا توصیفی که در کتاب آمده است ساده عبور نکنید.

یک نکته زیبای دیگر در مورد کتاب، این است که نقش اول آن یک کارآگاه نیست بلکه یک نویسنده است. نویسنده ای که خلاق و تخیل به شدت قوی دارد. حل یک معمای قتل از زاویه دید یک نویسنده، باعث خلق این داستان متفاوت شده است.

در نهایت این داستان به ما یاد می دهد که چقدر راحت می توان گول ظاهر آدم ها، اتفاقات و شرایط را خورد. و به ما یاد می دهد که به هرچیزی عمیق تر نگاه کنیم و از پیش داوری دوری کنیم.

همسر و عشق برای من دو چیز مجزا هستند و چون با یکی ازدواج کرده ام دلیل نمی شود که نفرتم از دیگری کم گردد.

خم شدم تا اتاق زیر پایم را ببینم، آنگاه توانستم مستی و از خودبی خودیِ شونِدی را حس کنم. غرابت دنیایی که از ورای سوراخ زیر شیروانی دیده می شود فراتر از تصور است. شیزوکو درست زیر پایم قرار داشت و سرش پایین بود؛ هرگز تصور نکرده بودم زاویه ای که از آن به فرد نگاه می کنیم تا این حد بتواند روی نظرمان اثر بگذارد.

ترکیب فضیلت آشکار و رذیلت پنهان در وجود یک مرد آن قدر هم عجیب و غریب نیست. مگر نشنیده اید که می گویند شیطان در انسان نیک کردار آسان تر نفوذ می کند؟

من بیشتر به این امید آمده بودم که توجیهاتش و دلایل بی‌ گناهی‌ ا‌ش را بشنوم، اما رفتار او فقط سو‌‌‌‌ءظنم را تقویت کرده بود و چون در تنگنا قرارم داده بود چاره‌ ای نداشتم جز این که با لحن دادستانی بیرحم با او حرف بزنم و از آنجایی که به رغم خواهش و تمنایم، لج کرده و هیچ پاسخی نداده بود، به این نتیجه رسیده بودم که سکوت او علامت گناهکار بودنش است. اما رأیی که بر اساس دریافتی درونی و استبدادی باشد چه ارزشی دارد؟ 

اطلاعات کتاب

  • کتاب شکار و تاریکی
  • نویسنده: ادو گاوا رانپو
  • ترجمه: محمود گودرزی
  • انتشارات: چترنگ
  • تعداد صفحات: ۱۰۸
  • قیمت :۱۶۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *