معرفی کتاب مزرعه حیوانات

مزرعه ی حیوانات که توی ایران به نام قلعه ی حیوانات هم شناخته میشه نام کتابیه از جورج اورول که به صورت تمثیلی انقلاب روسیه( یا در واقع همه ی انقلاب های بشری) و زوالش رو به تصویر کشیده.. مشهورترین جمله ی کتاب شعاریه که از تحریف شعار اولیه ی جنبش: همه حیوانات برابرند، به وجود اومده..

“همه ی برابرند اما بعضی برابرتر”

جورج اورول نام مستعار اریک آرتور بلر است. نویسنده‌ای که دو کتابش (قلعه حیوانات و ۱۹۸۴) با هم، از دو کتاب از هر نویسنده قرن بیستمی‌ای بیشتر فروش داشته است.

داستان کتاب قلعه‌ی حیوانات درباره‌ی گروهی از حیوانات اهلی مزرعه‌ای است که به امید برقرار کردن آزادی و برابری در برابر صاحب مزرعه شورش می‌کنند. بعد از پیروزی این انقلاب، خوک‌ها که هوش بیشتری نسبت به بقیه حیوانات داشتند، رهبری حیوانات مزرعه‌ را به عهده می‌گیرند و قوانینی را وضع می‌کنند که این قوانین با گذشت زمان دچار تغییر می‌شوند. قیام حیوانات درنهایت تبدیل به دیکتاتوری خوک‌ها می‌شود. 

کتاب قلعه‌ حیوانات درواقع رمانی پاد آرمان‌شهری است. هر شخصیت در این کتاب درواقع نماد یک شخصیت‌ یا اتفاق است. آقای جونز صاحب مزرعه نخستین شخصیتی است که در رمان معرفی می‌شود؛ یک دائم‌الخمر الکلی که مزرعه‌اش در فقر مطلق قرار دارد اما همچنان از حیواناتش کار می‌کشد. شخصیت آقای جونر درواقع نماد شخصیت نیکلاس تزار دوم روسیه است.

شخصیت بعدی میجر پیر (Old Major) است؛ این خوک سن و سال دار درواقع کسی است که حیوانات را به شورش تشویق می‌کند. شخصیت میجر پیر نماد شخصیت ترکیبی کارل مارکس، یکی از فیلسوفان آلمانی که نظریه کمونیست را مطرح کرد و ولادیمیر لنین، رهبر حزب کمونیست روسیه است.

و در آخر شخصیت باکسر که یک اسب است. اسبی نجیب، باوفا، قوی، ساده‌لوح و به‌شدت متعهد به کار است؛ باکسر سهم زیادی از کارهای فیزیکی مزرعه را انجام می‌دهد و تنها به یک باور معتقد است: «حق همیشه‌ با ناپلئون، خوک رهبر مزرعه، است.» شخصیت باکسر نماد آلکسی استاخانوف کارگر معدن روسی است. او در طول جنگ جهانی دوم با به‌کارگیری گروهی از کارگران ماهر ئ متخصص و تقسیم درست کار توانست ۱۴ برابر میزان معمول زغال‌سنگ استخراج کند. شخصیت استاخانوف در جنگ جهانی به شخصیتی اسطوره‌ای تبدیل‌شده بود.

در دقایق اول حیوانات سعادتی را که نصیبشان شده بود باور نمی‌کردند. اولین اقدامشان این بود که دسته‌جمعی، گویی به‌منظور تحصیل اطمینان از اینکه بشری درجایی مخفی نیست. چهارنعل دورادور مزرعه تاختند و سپس به ساختمان مزرعه آمدند تا آخرین اثرات سلطه منفور جونز را پاک سازند. در یراق خانه را که در انتهای طویله بود شکستند؛ دهنه‎ها حلقه‌های بینی» زنجیرهای سگ و چاقوهای رنج‌آوری را که جونز به‌وسیله آن خوک‌ها و بره‌ها را اخته می‌کرد همه در چاه سرنگون شد.

وند اتفاقات کتاب فوق العاده پیش رفته..کتاب به زیبایی هرچه تمام تر تنزل انقلابی شکوهمند رو به یک بهره کشی جاهطلبانه نشون میده.. انقلابی که با این هفت فرمان‬ شکل گرفت:

۱. هر چه دوپاست دشمن است.

۲. هر چه چهارپاست یا بال دارد، دوست است.

‬ ۳. هیچ حیوانی لباس نمی‌پوشد. ‬

۴. هیچ حیوانی بر تخت نمی‌خوابد. ‬

۵. هیچ حیوانی الکل نمی‌نوشد. ‬

۶. هیچ حیوانی حیوان‌کُشی نمی‌کند. ‬

۷. همه حیوانات برابرند.

طی اتفاقات و حوادث مختلف داستان قانون اساسی حیوانات معروف به «هفت فرمان» به تدریج محو و تحریف می‌شه، خواندن سرود جانوران انگلستان(که روزگاری نماد انقلاب بود) قدغن می‌شه، حیوانات با غذای روزانه کم مجبور به کار زیاد می‌شن، در حالیکه خوک‌ها فقط فرمانروایی میکنن و شروع میکنن به یادگیری این که چطور روی دوپا راه برن و با انسان‌ها معامله کنن..و در نهایت پایان عااااالی داستانه که خوک ها توی ساختمون جونز با آدم ها قرار کاری میگذارن و حیوونای مزرعه از بیرون اونهارو تماشا میکنن

چهارپا خوب، دوپا بهتر

مشخصات کتاب

  • عنوان: وقتی نیچه گریست
  • نویسنده: اروین د. یالوم
  • ترجمه: سپیده حبیب
  • انتشارات: قطره
  • تعداد صفحات: ۴۶۸
  • قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *