معرفی کتاب همه جا آتش های خرد

بعد از انتشار موفقیت‌آمیز کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم، همه جا آتش های خرد دومین رمانی است که از این نویسنده منتشر می شود.

از جمله افتخارات کتاب همه جا آتش های خرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برنده جایزه بهترین رمان سایت گودریدز سال ۲۰۱۷
  • بهترین رمان آمازون در سال ۲۰۱۷
  • از پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۷

پائولا هاوکینز نویسندهٔ کتاب‌هاى پرفروش دخترى در قطار و درون آب درباره این کتاب مى‌گوید:

لطیف، ظریف و حساس. این کتاب بى‌نظیر است.

داستان کتاب همه جا آتش های خرد

این کتاب که داستانش در محله شیکرهایتس اوهایو می‌گذرد (جایی که نویسنده در آن بزرگ شده است)، به ماجرای آشنایی دو خانواده متفاوت می‌پردازد: خانواده شش نفره ریچاردسون و مادر و دختری که به عنوان مستاجر وارد زندگی این خانواده می‌شوند.

نویسنده از همان ابتدا پایان داستان را مشخص می‌کند و در یک سوم ابتدایی کتاب به معرفی و بررسی شخصیت‌های دو خانواده به خصوص خانم ریچاردسون و میا وارن که زندگی متفاوت از هم دارند، می‌پردازد. اما داستان و گره اصلی از وقتی شروع می‌شود که دوست خانوادگی ریچاردسون‌ها بچه‌ای را به عنوان فرزند خوانده قبول می‌کند و بر اثر این اتفاق لنا ریچاردسون دست به کاری می‌زند که عواقب ناگواری برایش دارد و…

پشت جلد کتاب همه جا آتش های خرد آمده است:

وقتی دوستان خانوادگی ریچاردسون‌ها می‌خواهند نوزادی چینی آمریکایی را به فرزندی بپذیرند بحث حضانت چنان بالا می‌گیرد که کل شهر دوپاره می‌شود و میا و النا هم در دو طرف این دعوا قرار دارند. النا که به میا و انگیزه‌هایش مشکوک است تصمیم می‌گیرد از اسرار گذشته میا سر درآورد. اما برای این هوس بهای گزافی می‌پردازد.

درباره کتاب همه جا آتش های خرد

سلست اینگ نویسنده‌ای توانا و کاربلد است، از قدرت شخصیت پردازی بالایی برخوردار است و در این کتاب هم مثل کتاب اول خودش به بررسی روابط میان اعضای خانواده و به خصوص مادران و دختران می‌پردازد.

شخصیت‌های کتاب خیلی زنده و باورپذیرند، به زندگی و افکار هرکدام پرداخته می‌شود و می‌توان گفت در این کتاب، چندین داستان وجود دارد. این داستان‌ها بر هرکدام از شخصیت‌ها و تجربیات آن‌ها نقش مهم تاثیرگذاری در کتاب دارند. یک نمونه عالی از اینکه چطور شخصیت‌های کوچک و فرعی در کنار داستان اصلی می‌توانندیک داستان قدرتمند و جذاب ایجاد کنند.

سلست اینگ در کتاب همه جا آتش های خرد خیلی چیزها را به چالش می‌کشد، احساس و وظایف مادری را، روابط بین مادر و بچه‌ها را، مرز باریک بین خشم و ترس را و همچنین تفاوت حس خالص و ناب مادری را با این تفکر اشتباهِ فراهم کردن آسایش و رفاه بچه و کافی بودنش برای والدین یک بچه بودن…

جملاتی از متن کتاب همه جا آتش های خرد

خلاصه اینکه همه کارها را درست انجام می‌داد و زندگی خوبی دست و پا کرده بود. همان نوع زندگی‌ای که دوست داشته، همانی که همه دوست داشتند. حالا این میا پیدایش شده بود که زنی کاملاً متفاوت با زندگی ای کاملاً متفاوت بود و ظاهراً قوانین خودش را داشت و هیچ احساس سرشکستگی هم نمی‌کرد.

به این نتیجه رسیده بود وقتی مردم تصمیم می‌گیرند کاری را که خیر می‌دانند انجام دهند منصرف کردنشان تقریباً غیرممکن است.

تجربه نشانش داده بود که وقتی کسی کاری برایش می‌کند یا از سر دلسوزی است یا از روی بی‌اعتمادی. اما این حرکت ساده چیزی جز یک لطف کوچک نبود که هیچ چیز به دنبال نداشت.

روزنامه نگارها زندگی روزمره ما را ثبت می‌کنند. حقایق و اطلاعاتی که دانستن آنها حق مردم است را بیان می‌کنند و برای آیندگان چیزی را به ارمغان می‌گذراند تا نسل‌های آینده از خطاهای ما درس بیاموزند و دستاوردهای ما را ارج بنهند.

در عمرش یاد گرفته بود که احساسات ممکن است مانند آتش خطرناک باشد. ممکن است خیلی راحت از کنترل آدم خارج شود. ممکن است از فراز دیوارها و پرچین‌ها رد شود. جرقه مانند کک می‌پرد و سریع همه جا را می‌گیرد. هر باد آرامی می‌تواند اخگرها را تا چند کیلومتر گسترش دهد. بهتر است این جرقه را کنترل کرده و با دقت از نسلی به نسل دیگر انتقال داد، درست مثل مشعل المپیک. یا اینکه با دقت مهارش کرد و همچون آتشی ابدی، یادآور نور و نیکی که هرگز چیزی را نمی‌سوزاند حفظ نمود. مهار با دقت. فکر شاید کلید کار پرهیز از آتش سوزی است.

میا فکر کرد دنیا همین است اما چقدر سخت است؛ بغل کردن‌های هرازگاهی، سری که یک لحظه روی شانه هایت خم می‌شود، ولی آنچه آدم می‌خواهد چیزی بیش از یک فشار دادن و محکم بغل کردن ساده است، باید طوری باشد که اصلاً نشود آدم را جدا کرد. مثل این است که تمرین کنی فقط با بوی سیب زنده بمانی، در حالی که احتیاج داری آن را گاز بزنی و ببلعی؛ با هسته و دانه هایش.

تصویر روی جلد کتاب اورجینال همه جا آتش های خرد

مشخصات کتاب

  • رمان همه جا آتش های خرد
  • نویسنده: سلست اینگ
  • ترجمه: محمدمهدی قاسملو
  • انتشارات: کتاب کوله پشتی
  • تعداد صفحات: ۳۶۰
  • قیمت چاپ اول : ۲۸۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *