معرفی کتاب وقتی عیسی خدا شد

وقتی عیسا خدا شد کتابی است مستند و علمی در حوزه مطالعات مسیح شناسی ، اما با یک ویژگی منحصر به فرد : برخلاف عموم پژوهش های علمی، که در حوزه الهیات مسیحی نگاشته شده و می‌شوند، این کتاب به زبانی داستانی توصیفی نگاشته شده است، بی آنکه فاصله گرفتن از زبان پژوهشی صدمه‌ای به صحت و اعتبار مصرف کتاب وارد کند . نویسنده با مهارتی ستودنی موفق شده است ، با حفظ زبانی روایی ،همه گفته های خود را مستند به منابع علمی و پژوهشی کند . به همین سبب این کتاب برای همه علاقه مندان به سیر تحولات دینی در اواخر عهد باستان قابل استفاده است.


موضوع اصلی کتاب به طور عام مسیحیت شناسی در اواخر عهد باستان و به طور خاص ، بالاگرفتن جنجال بر سر آرا و عقاید آریانوس درباره ذات الوهی عیسی مسیح در میانه سده چهارم میلادی است .اما منظور از اصطلاح مسیحیت شناسی یکی از شاخه های الهیات عقلی مسیحیت است که به چگونگی تبدیل شدن عیسی مسیح به خدای خالق مورد پرستش می پردازد و به زندگی و اعمال او که منابع آن غالباً محدود و گنگ است کمتر اهمیت می‌دهد . اگرچه این اصطلاح از قرن هفدهم میلادی جای خود را در الهیات مسیحی باز کرد لیکن موضوع آن از همان قرن نخست میلادی ذهن متکلمان مسیحی را به خود مشغول کرده بود . مشکلی که متکلمان مسیحی در حوزه مسیحیت شناسی از ابتدا با آن درگیر بودند مسئله طبیعت و ذات مسیحی بود . این افراد از یک سو بنابر سنت عهد جدید به رابطه عیسی مسیح و خدای خالق ایمان داشتند و از سوی دیگر رابطه میان او و با طبیعت انسانی را انکار ناپذیر می دانستند . این مساله در تاریخ مسیحیت به قدری اهمیت پیدا کرد که می‌توان گفت برداشت های گوناگونی که از ماهیت طبیعت عیسی مسیح توسط کلیسا انجام گرفت مهمترین عامل در برپایی نخستین شورا های عمومی کلیسا و جدایی فرقه های مختلف مسیحیت در هفت سده نخست تاریخ کلیسای مسیحی بود . اهمیت مسیح شناسی در اواخر عهد باستان چنان بود که حتی در میان مردمان عادی در شهرهای بزرگ امپراتوری روم درباره آن بحث می شد.

وقتی عیسا خدا شد تمرکز خود را بر نقل داستان گونه یکی از نخستین جدال های مذهبی در تاریخ مسیحیت، یعنی ظهور عقاید مسیح شناسانه آریانوس در سده چهارم میلادی ، قرار داده است .آریانوس با انکار خدا بودن عیسی مسیح ، او را در مرتبطی پایین‌تر از خدای پدر قرار می‌داد . این عقاید آریانوس به زودی باعث به وجود آمدن موجی سهمگین در دریای آرام مسیحیان شد . اگرچه عقاید آریانی از سوی بدنه اصلی مسیحیت تفکیر شد ، با این حال مسئله مسیح شناسی تا چندین قرن پس از آن همچنان باعث به وجود آمدن بزرگ‌ترین شقاق های دینی در میان کلیسای مسیحی شد.


بررسی ریشه‌های این شقاق های دینی در کلیسای مسیحی بر سر مسئله مسیح شناسی نه تنها برای شناخت سیر تحولات تاریخ دینی مسیحیت ، بلکه برای بررسی سرنوشت تاریخی سرزمین های وسیعی از ایران تا کرانه های دریای مدیترانه در اواخر عهد باستان اهمیت دارد.

با چنین دیدگاهی این کتاب می تواند خواننده غیرمتخصص خود را با داستانی روایی، اما مستند و علمی ، با یکی از نخستین نقاط عطف در ایجاد شقاق در بدنه کلیسای واحد آشنا کند . اصطلاحات و مفاهیم قالب این کتاب خشک و ملال آور نیستند این کتاب به زبانی ساده بازگو شده و سبک نگارش نویسنده نیز به گونه ای است که در بیشتر طول کتاب خواننده احساس می کند در حال خواندن رمانی تاریخی است در حالی که این کتاب به هیچ عنوان یک کتاب داستانی نیست.

مشخصات کتاب

  • عنوان: وقتی عیسی خدا شد
  • نویسنده: ریچارد ای.روبنستاین
  • ترجمه: راضیه سلیم زاده
  • انتشارات: مرکز
  • تعداد صفحات: ۲۷۲
  • قیمت : ۲۸۵۰۰
  • این مطلب برگرفته شده از مجله رود شماره ۲ صفحه ۱۵۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *