معرفی کتاب پیرمرد و دریا

پیرمرد و دریا واپسین اثر مهم داستانی همینگوی نویسنده سرشناس آمریکایی می باشد که توانست جایزه ادبی نوبل را در سال ۱۹۵۴ برای او به ارمغان بیاورد.

نویسنده ای که جان اوهارا او را برجسته ترین نویسنده پس از مرگ شکسپیر می نامد.

نوشته های همینگوی دارای ویژگی های خاصی هستند که آن ها را از نوشته های بسیاری از نویسندگان هم دوره اش متمایز میکنند. به عنوان مثال سادگی و شیرینی کودکانه خاصی را با خود به همراه دارند که خواننده در تمام طول متن احساس می کند کودکی یا آدم ساده دلی دارد رویدادی را که خود از آن زیاد سر در نمی آورد بدون کم و زیاد برای او نقل می کند و بنابراین آثاری کاملا رئالیستی به شمار می روند.

درباره پیرمرد و دریا

به اعتقاد همینگوی هیچ هنرمند واقعی ای سمبول سازی و تمثیل پردازی نمی کند و راز توفیق پیرمرد و دریا در نبودن هیچ رمزی در آن می داند.

توانایی همینگوی در ضبط تجربه انسانی شگرف می باشد بطوریکه بنابه گفته خود او:

دانستن اینکه آدم به راستی چه حس می کند، نه اینکه چه قرار است حس کند و چه به او آموخته اند که حس کند امری بسیار مهم در نوشتن به شمار می آید.

منحصر شدن توصیف به امور عینی و مشهود و حذف نویسنده و ذهنیت او از داستان در نوشته های همینگوی فضایی زیبا را برای خواننده پدید می آورند به نحوی که خواننده با عناصر داستان تنها می ماند. همچنین در داستان های او “گفت و گو” چنان نقش مهمی را با خود حمل می کند که اگر آن را برداریم بنای داستان فرو می ریزد و داستانی باقی نمی ماند، ویژگی ارزشمندی که جای خالی آن در نوشته های بسیار از نویسندگان احساس می شود.

در این داستان مفاهیم ارزشمندی مانند تلاش و مصمم بودن در مسیر هدف و صبر و استقامت و امیدواری در راه رسیدن به آن به زیبایی و به شکلی خارق العاده و بسیار واقع‌گرایانه به خواننده منتقل می شوند. برخلاف بسیاری از داستان‌ها که با پایانی خوش همراه هستند، ارنست همینگوی در رمان پیرمرد و دریا بر واقع‌گرا بودن به جای آرمان‌گرایی تاکید زیادی دارد.

داستان کتاب پیرمرد و دریا

کتاب شرح تلاش‌ های سانتیاگو ماهیگیر پیر کوبایی است که در دل دریا و جایی بسیار دور از ساحل و چشم دیگران، جایی که هیچ ماهیگیری با قایقش به آن جا نرفته برای به دام انداختن یک ماهی بسیار بزرگ با آن وارد مبارزه مرگ و زندگی می‌شود.

وقتی داستان آغاز می‌ گردد سانتیاگو ، پیرمرد ماهی گیر، ۸۴ روز است که حتی یک ماهی هم صید نکرده‌ است.


مانولین شاگرد او نیز با اجبار والدینش، مجبور به کارکردن در کنار ماهی گیرهای دیگر شده چون والدین مالونین، سانتیاگو را آدمی بدشانس و بدبیار به حساب می آورند. اما مانولین مانند خانواده اش فکر نمی کند. او پیرمرد را دوست دارد و در تمام مدتی که سانتیاگو دست خالی از دریا برمیگردد هر شب به کلبه او سر می زند، برایش غذا می برد، وسایلش را مرتب می کند و با او گپ و گفت میکند. یک شب بالاخره پیرمرد به مانولین می‌گوید که مطمئن است دوران بدشانسی اش به پایان رسیده‌ و به همین دلیل می خواهد روز بعد قایقش را بردارد و برای صید ماهی تا دل آب‌های دور راهی دریا بشود.


مانولین طعمه‌ و وسایل صید را برای پیرمرد تهیه می‌کند و فردای آن شب در روز هشتاد و پنجم سانتیاگو به تنهایی قایقش را به آب می‌اندازد و سفرش را آغاز میکند. وقتی از ساحل دور و دور و دورتر می شود طعمه ی ماهی گیری اش را به آب می اندازد و…


ترجمه ی نجف دریابندری بسیار روان و زیبا بود. دریابندری با تخصص فراوان به خوبی توانسته بود قلم همینگوی را بدون ایجاد اختلال در آن به فارسی برگرداند. همچنین در ابتدای کتاب به طور کامل به معرفی همینگوی و سبک او پرداخته بود که به نظره من به خوبی از عهده اینکار برآمده بود به نحوی که شناخت نسبتا کاملی از همینگوی به خواننده منتقل میکرد.

قسمت هایی از متن کتاب پیرمرد و دریا

صیادِ خوب زیاد هست، بعضی هاشون هم بزرگن. ولی تو فقط خودتی.

هر روز روزِ تازه ای است. بهتر آن است که بخت یاری کند، ولی تو کارت را میزان کن. آن وقت اگر بخت یاری کرد آماده ای.

اکنون اندیشه هایش را بارها به صدای بلند می گفت، چون کسی نبود که از شنیدنشان ناراحت شود.

اگر آدم چیز خوبی را بر زبان بیاورد آن چیز ممکن است روی ندهد.

هیچ کس نیست که به داد هیچ کداممان برسد.

با زندگی باید ساخت. چاره ای جز این نیست.

اگر گردباد باشد همیشه چند روز پیش تر نشانه های آن را در آسمان دریا می توان دید. پیرمرد باخود گفت که در خشکی نمی بینند، چون نمی دانند چه چیز را باید دید.

آدم را برای شکست نساخته اند. آدم ممکنه از بین بره، ولی شکست نمیخوره.

حالا وقتش نیست که ببینی چه نداری. ببین با آنچه داری چکار می توانی بکنی.

کتاب اورجینال پیرمرد و دریا

مشخصات کتاب

  • کتاب پیرمرد و دریا
  • نویسنده: ارنست همینگوی
  • ترجمه: نجف دریابندری
  • انتشارات: خوارزمی
  • تعداد صفحات: ۲۲۳
  • قیمت چاپ هشتم: ۲۵۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *