معرفی کتاب چگونه بر خود مسلط شویم

کتاب پیش رو اثر پل ژاگو ،روانشناس فرانسوی ، یکی از بهترین کتاب ها در زمینه روانشناسی هست که با ارائه راهکارهای عملی ما را به تحلیل کارهای روزانه مان و تجدیدنظر در مورد آنها سوق می دهد .کتاب شامل دو بخش :نظریه و اصول و کابرد در زندگی روزمره است .

نشر ققنوس مجموعه خواندنی و باارزشی از آثار روانشناسی پل ژاگو منتشر کرده است .پیشنهاد ما این است که خواندن این مجموعه را از دست ندهید

بسیاری از جوانان که راه مقاومت در برابر کشش لذات فوری را نمی دانند در فضایی از هیجان شدید به هرز دادن وقت و اتلاف حیات و در واقع تن دادن به فسق و هرزگی ، به شب زنده‌داری های طولانی می پردازند و در نتیجه خواب اندک و آشفته ، صبح های “ناخوشایندی” دارند . خستگی، کسالت، آشفتگی ذهن، خواب‌آلودگی، کاهش تسلط بر اعصاب جملگی تاوان یک لحظه انفعال و غفلت اند که آن جوان به علت نداشتن شهامت نه گفتن باید بپردازد .

عیب اساسی بی توجهی است که اگر به روشنی به عواقب این ضعف خود بیندیشید و آن را تجسم کنید از انجام دادن این کار امتناع خواهد کرد اما این امر مشروط به آن است که : توجه ارادی خود را هوشیار نگه دارید یا استعداد استدلال علی داشته باشید هیچ یک از این دو شرط تحقق نمی پذیرند مگر آنکه قوه توجهمان را به انضباط پایدار عادت دهیم آدمی در دوره بلوغ و حتی کودکی نمی تواند فکر و ذهن خویش را پرورش دهد مگر آنکه مصمم و متمرکز عمل کند .

تمرین های زیادی به نام تمرکز می‌شناسیم که هدفشان تقویت توجه است البته اکثر این تمرین ها موثرند اما هیچ چیز نمی تواند جانشین مراقبت مداوم از خویشتن شوندمراقبت از خویش یعنی از خود غافل نمانیم . ما باید همیشه از اعمالی که انجام می دهیم آگاه باشیم. در آغاز حتی اگر از قوی‌ترین اراده جهان برخوردار باشیم مراقبت از خویش پیوسته کاهش می یابد چون توجه ارادی به سرعت فرسوده می‌شود و رو به ضعف می گذارد حال آنکه ضمیر ناهشیار اگر لحظه ای تسلط یابد شروع به سرکشی می کند و به عمل می پردازد. باید از سرگردانی پرهیز کرد و جلوی لاغیری و شلختگی توجه را گرفت و تا جایی که ممکن است آن را بیدار نگه داشت پس از چند وقت پریشانی ها و گرفتگی‌های توجه آرام آرام برطرف می‌شوند و سپس روزی فرا می‌رسد که می‌بینیم افکاری سنجیده داریم و قوه تشخیص ما سرشار از فعالیت است.

هر کار پیش پا افتاده و مبتذل یا کسالت آور فرصتی عالی برای تمرین تمرکز است مهم نیست موضوع تمرکز چه باشد آنچه اهمیت دارد این است که تمرکز اگر با توجه و دقت همراه باشد نیروی روانی و تسلط بر خویش را در ما پرورش می دهد. بی توجهی که از آن سخن گفتیم موجب گرایش به تنبلی می شود زیرا افراد بی توجه نمی توانند در کاری سرامد باشند و حتی مهارت متوسط کسب کنند ؛ این افراد به کاری که زحمت و مرارت داشته باشد علاقه ای ندارند.

وسوسه دست کشیدن از کاری که قصد انجامش را داریم ، از میدانی در رفتن و انصراف از تصمیم هایی که گرفته ایم ؛ وقت کشتی و رها کردن هیچ‌گاه انسان را رها نمی کند درست موقعی که می‌خواهیم به کاری بپردازیم که مستلزم توجه است نخستین موج تصورات و تخیلات در اعماق زمین ناخودآگاهمان پدیدار می‌شوند که می‌خواهند ذهنمان را پریشان و روحمان را تصحیح کنند . به محض آنکه در مسیر صحیح قرار می‌گیریم نخستین نشانه‌های تن دادن توجه ارادی به بلهوسی های خیالبافانه و وسوسه دست کشیدن پدیدار می شوند. توصیه ما این است که از پیش لحظات ، طول زمان ، نوع و میزان تفریحاتی که مناسب می دانید را برنامه‌ریزی کنید و حداکثر لذت را از آن ببرید ولی خارج از این برنامه قاطعانه با هرگونه برنامه پیش بینی نشده که دیگران برایتان تدارک می بینند مخالفت کنید.

با انجام یک کار دشوار و طولانی که بالاترین قوا را برای انجام آن صرف می کنید به رضایت عمیقی دست پیدا خواهید کرد و به این ترتیب بسیاری از افراد می توانند بیشترین لذت را از ادای وظیفه ، انجام دادن وظایف شغلی ،جستن و یافتن راه حل برای مشکلات در تحقق طرح‌های پیش رو بیابند

برای تسلط بر خویش می توانید کارهای زیر را انجام دهید : اجتناب از پرخوری، اجتناب از مصرف دخانیات و مواد مخدر، اجتناب از بی نظمی . بیشترین و جدیدترین دستاوردها به اعتبار نظم و انضباط کسب می شوند نظم در ساعت خواب ، خوابیدن را آسان می کند چنانکه نظم در کار نیز قوای خلاق آدم را تقویت می‌کند . مشخص بودن اوقات غذا خوردن و بقیه کارها ذهن انسان را منظم می کند . مشاهده جدول زمانی پر از ساعت های معین ممکن است برای عده‌ای وحشتناک باشد چون که انضباط داشتن نیز چنین هراسی را برمی‌انگیزد اما این کار به تسلط کلی بر خود کمک می کند و امکان می‌دهد که بدون خستگی زیاد هر کس کار و برنامه خود را هر چند که دشوار باشد به آسانی و انجام برساند.

سعی کنید همیشه فعالیت‌های ذهنی منظم و روشن بندی داشته باشید ؛ فعالیت های منظم نه تنها ذهن را فرسوده نمی کنند بلکه بر قدرت آن می افزاید. برعکس کم‌کاری و خمودگی و قوای فکری را ضعیف می کند .پیرامون خود به بررسی وضعیت افرادی که رویه فعالی دارند بپردازید متوجه خواهید شد که اندیشه آنها تا سنین بسیار بالا و حتا در دم مرگ هشایارو بیدار و فعال است

بی گمان حالت روحی مبتنی بر دقت و جدیت که برای عملی کردن دستورالعمل های پیشین ضروری است در جویی از بی‌توجهی و آشفتگی و تشویش پیش نمی آیند و حفظ نمی شوند. وقت مشخصی برای این کار در نظر بگیرید از ساعات تنهایی خود برای مراقبه چشم نپوشید و تا نتیجه موثر نگرفته اید ؛ اجازه ندهید جریان تفکر شما مکررا قطع شود. تخیل اگر به واکنش های غریزی عاطفی و تاثیرات بیرونی تسلیم شود ممکن است به عامل انواع افکار عجیب و غریب انواع خطاها و سرگشتگی ها تبدیل شود تخیلی که دچار حالت‌های شدید استراتژی شود در واقع با هذیان و جنون فاصله چندانی ندارد . تخیل خود را دروازه ضمیر ناخودآگاه بدانید ؛ دروازه ا ی که کلیدش باید در دستان شما باشد مراقب باشید که هیچ چیز زیان بخش و پریشان کنند و هیچ محرک مضری نتوانداز این دروازه بگذرد و به درون ناحیه ای که امکانات فردای شما در آن آماده می‌شود راه یابد .

مشخصات کتاب

  • عنوان:چگونه بر خود مسلط شویم
  • روش های عملی توانمند بودن ،فرمانروایی بر غرایز و چیرگی بر هیجانات
  • نویسنده: پل ژاگو
  • ترجمه: ایرج مهربان
  • انتشارات:ققنوس
  • تعداد صفحات: ۱۵۲
  • قیمت : ۱۴۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *